Jak kde co připojit… diody, fany…

7. července 2007 v 9:41 |  Návod (na PC Tuning)
V tomto článku se můžete dočíst o možnostech připojení diod a ventilátorů ke zdroji, nebo jak spustit zdroj naprázdno. Hlavně diody jsou často řešeným tématem v casemoddingu, a proto by jste se jejich popisu měli chvíli věnovat.
ZAPOJENč LED DIODY NA PC ZDROJ
je to poměrně jednoduchá záležitost, ale vememe to popořadě:
Diody se dělí:
nejčastěji se setkáte s led diodou o velikosti 5mm ale jsou i menší jako 3 nebo 1 mm… Mají také různé barvy jako modrá,zelená,červená,oranžová,bílá. Můžete se také setkat s různými tvary jako kvádr, krychle, šipka a podobně .
Vzhled :
Dioda je průchozí pouze jedním směrem takže jí nesmíte otočit , musíte tedy zapojit + diody (Anodu) podle schématu níže přes odpor na žlutý drát od zdroje nebo v sérii na žlutý drát od zdroje a katodu na černý drát ve všech případech.
Schéma zapojení :
Led diody můžete zapojit hned několika způsoby , počítám s tím že budou suprasvítivé to znamená že budou mít vysokou svítivost. Takovou diodu seženete v každém obchodě s elektronickými součástkami. Suprasvítivá dioda je na 3,5 voltu a na žlutém drátě od zdroje je 12V proto jí musíte zapojit přes patřičný odpor (rezistor) což je v tomhle případě odpor o hodnotě 560 ohmů pokud ho nepoužijete, dioda shoří. Nebo je zapojíte v sérii po třech - viz obrázek níže (v podstatě použijete diody jako odpor, proto musí být 3. Napětí se tak rozdělí na více diod a není třeba používat k nim ještě odpor)
Zapojení jedné diody přes odpor:
Zapojení přes odpor více diod (není odzkoušeno) :
ZAPOJENč FAN NA ZDROJ
Zapojení větráku na PC zdroj je jednoduché. Může se to hodit třeba když máte FAN (větrák) z nějakého staršího PC zdroje a z něj vedou jen 2 drátky nebo taky když už na základní desce nemáte žádný další místo pro připojení ventilátoru.
Začneme větrákem ze zdroje od kterého vedou 2 drátky , z pravidla to bývá černý a červený drát . Stačí zapojit červený drát od FAN na červený nebo žlutý drát od zdroje. Rozdíl v tom bude ten že pokud ho zapojíte na žlutý drát od zdroje poteče do něj 12Voltů a tudíž bude mít i větší otáčky a tedy bude větší hluk. Pokud zapojíte červený od FANu na červený od zdroje bude mít nižší otáčky a tudíž i menší hluk . Pro všechny případy tu máte ještě obrázek :
Stejně postupujete při zapojení větráčku se třemi vývody až nato že třetí necháváte nezapojený. Třetí drát od fanu je pouze signální, kterým se snímají otáčky ventilátoru. Jeho barva je většinou žlutá.
Volba černého kabelu na napájecím konektoru (molexu) je libovolná. Oba černé dráty jsou kostra (gnd), které jsou obsaženy dvakrát pro rozdílné napětí (5 a 12V) v komponentách.
SPUŠTENč ATX ZDROJE BEZ MB
Občas se může stát že budete potřebovat spustit PC zdroj a nebudete mít po ruce základní desku. Vyřešit to jde naprosto jednoduše. Stačí spojit piny 4 a 5 nějakým kouskem drátu (jsou to piny s zeleným a černým drátem). Zdroj bude běžet tak dlouho dokud piny zase nerozpojíte. Takže tady je obrázek jak to udělat :
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 -=OWAR=- -=OWAR=- | 5. října 2008 v 19:32 | Reagovat

hmmm..zajímavé zapojení..takže když zapojím 4 leddiody paralelě k sobě tak mi stačí stejný předřadný odpor ikdyž bude proud 4x tak velký?Doporučuji všem stavitelům amatérům stáhnout program LEDCALC(zadejte do vyhledávače) který vám předřadný odpor vypočte pro různá zapojení..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama