Opět LED diody - pěkně po lopatě

30. července 2007 v 23:12 |  Návod (na PC Tuning)
Dnes tu máme opět po nějaké době článek o diodách, které jsou v casemoddingu věčným tématem. Samozřejmě mluvíme o LED diodách, tedy zdrojích světla. A právě o těch si dnes opět něco málo povíme. Tentokrát pěkně po lopatě.
Pokud si koupíte diody, musíte se nejprve rozhodnout, budete-li je napájet 5-ti nebo 12-ti volty. Kde že ty volty najdete? No na ulici neleží, v šuplíku máte různé věci, ale že by i volty…? Samá voda. Volty pro vaše potřeby je možno najít v casu, tedy počítačové bedně, konkrétně v napájecím kabelu od zdroje, který je ukončen tzv. molexem.
Červený drát je +5V, žlutý +12V, oba černé jsou mínus. Z diody pak vedou dva kontakty (drátky). Delší drátek je anoda (+) a kratší katoda (-). Pokud už byla dioda někde dříve zapojená a má oba dráty stejně dlouhé, pozná se plus od mínusu tak, jak vidno z obrázku.

Omlouvám se za zpracování, ale nejsem zrovna výrazný výtvarný talent ani absolvent UMPRUMu. Pro pochopení to snad stačí.

Následuje vzorec pro výpočet předřadného odporu. Pokud si myslíte, že bude lepší koupit rezistor, tak věřte, že se jedná (dle mých skromných znalostí) o jednu a tu samou věc. Odpor nebo rezistor, jedno jest. Vzorec pro výpočet odporu pro jednu diodu je tedy:
R = (U zdroje - U led) : I led =
Pro více diod je to:
R = (U zdroje - U led) : krát I led1+ I led2 + I led… =
Co znamenají jednotlivá písmena: R = odpor (uváděn v Ohmech), U = napětí (Volty) a I = proud (Ampéry). Kdo nezná znaky "+", "-", "krát", ":" ať se prosím vrátí na základní školu nebo se podívá do matematicko fyzikálních tabulek, snad to tam je. Memotechnická pomůcka: I a A patří k sobě (jak dělá oslík? IA IA IA). U a V patří k sobě (jako UV záření). První písmeno je vždy název veličiny a druhé jednotka. Proud je slovo jednoslabičné, v latince se jednička psala I, takže se k proudu vztahuje dvojice "oslík". Pomůcka poněkud dětinská, mě však pomohla udržet si v hlavě proud i napětí léta letoucí. Nikoho však tímto nevyzývám, aby si doma hýkal.Jedeme dál. Ze zdroje jde 12 nebo 5 Voltů, podle toho, na který drát napojíte + (červený nebo žlutý, viz. výše). Podle vzorečku si vypočítáte hodnotu odporu a vyjde vám třeba 503 Ohmů. Odpor o této hodnotě se sice vyrábí, ale je příliš drahý na to, abyste si ho koupili a příliš specifický na to, aby ho měli v každém druhém obchodě s elektronickými součástkami. Existuje určitá řada hodnot odporů, ale já jí neznám a tak sice při nákupu vždy vypadám jako trouba, ale pán v mé prodejně je docela milý a vždy mi nabídne dvě hodnoty (nižší a vyšší) nejbližší mnou požadované hodnotě.
Hodnoty napětí u diod vám řeknou v prodejně, nebo na to existuje taková tabulka dle průměru. Uvedu jen pár příkladů pro diody o průměru 5 mm. Další hodnoty lze dohledat na netu. Jsou pro různé typy diod jiné.
Takže:
modrá 3,5V 20mA
zelená 2,2V 20 mA
červená 1,9V 20mA
žlutá 2,0V 25mA
Do vzorce musíte dosadit za I hodnoty v Ampérech, tzn podělit mA 1000. Pro modrou diodu napájenou 12 V bude tedy vzorec vypadat takto:
R = (12 - 3,5) : 0,02 = 425 Ohmů
Takže jsme nakoupili, přinesli domů, vysypali z pytlíčku a…a sakra! Koukáme na změť proužkatých nesmyslů a netušíme, který odpor má jakou hodnotu.
Vezmeme si lupu a začneme studovat. V lepším případě je na odporu uvedeno například toto:
75R = R je značka pro odpor, jedná se tedy o 75 Ohmů
1K5 = K je značka pro tisíce, jedná se tedy o 1500 Ohmů
V horším případě jsou na odporu jen jakési barevné proužky, udávající jeho hodnotu. Netřeba zoufat, třeba počítat.
barvačíslotolerance
černá0
hnědá11%
červená22%
oranžová3
žlutá4
zelená50,5%
modrá60,25%
fialová70,1%
šedá8
bílá9
Hodnota odporu se počítá zvlášť pro ty se čtyřmi proužky a pro odpory s pěti proužky. Počítáme od začátku, který poznáme tak, že je na něm buď zlatý nebo stříbrný proužek. Tyto barvy značí toleranci v procentech (zlatý 5%, stříbrný 10%). Teď už k samotnému počítání. Pro odpory se čtyřmi:
(první číslo krát 10 + druhé číslo) x 10 na třetí číslo =
pro odpory s pěti proužky pak počítáme takto
(první číslo krát 100 + druhé číslo krát 10 + třetí číslo) x 10 na čtvrté číslo =
Diody a odpory je třeba nějak pospojovat. Ideální je pájka. Pozor ale na velké trafopájky, těmi můžete něco odpálit, ani nemrknete (především na teplo citlivé diody). Dobré je vše osadit do předem vyrobeného nebo tzv. pokusného tištěného spoje. Samozřejmě je možné vše zamontovat do plastu, dřeva, plexi…záleží na materiálu vašeho casu.
Funkčnost bych doporučil vyzkoušet nanečisto na nějakém starém zdroji, máte-li nějaký. Ideální je zdroj ze starých AT, protože ten se zapíná vypínačem. Zatímco u novějších zdrojů zapínaných spínačem je třeba vyzkratovat 4. a 5. pozici na konektrou k desce nějakým silným drátem, aby se zdroj rozběhl. Ještě jedno důležité upozornění! Ve zdroji je standardních 220V, takže pozor, nenechte se zabít!!! Před každou zkouškou doporučuji položit vymontovaný zdroj na nevodivou podložku, zkontrolovat, běží-li ve zdroji větrák a omotat konektory vypínače pořádně izolačkou. Měli by být izolované z výroby, ale čert tomu věř. Takže ještě jednou: OPATRNĚ, protože
"Nehoda není náhoda!"
Závěrem dodávám, že se k diodám dá dokoupit ještě jakási kovová objímka, vypadá to pak možná lépe, ale záleží samozřejmě na vkusu a uvážení každého.
ukázka objímky pro diody o průměru 5 mm
srovnání diody s a bez objímky - den
srovnání diody s a bez objímky - noc
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 LED Solution LED Solution | Web | 21. července 2014 v 11:46 | Reagovat

Pěkná recenze :) jde vidět, že se autor vyzná.

Pokud hledáte LED osvětlení pro Vaší domácnost, navštivte web www.ledsolution.cz

Naleznete zde veškerý sortiment LED osvětlení od LED žárovek až po LED veřejné osvětlení.

LED Solution

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama