Plexi svítící nožičky pod case

7. července 2007 v 9:56 |  Návod (na PC Tuning)
Chtěli by jste mít svou case postavenou na pěkných svítících nožičkách? Pak je dnešní článek určen právě pro vás. Najdete v něm návod na výrobu plexi nožiček a jejich podsvětlení.
Takže nejdříve si uřízněte požadovaný tvar plexi. Já udělal obyčejný četverec 5×5 cm pilkou na železo. Nebyl to moc velký problém a šlo to řezat docela pěkně.
Potom do něj vyvrtejte díry na šrouby, ale pozor, když sem zkoušel vrtat do toho plexiskla tak se muže stát že se vrták moc zařízne a plexi praskne. Proto se mi osvědčilo si nejdřív díru předvrtat hodně malinkatým vrtáčkem cca 1mm a potom postupně převrtávat vrtáky o něco většího průměru. Finální otvor musí mít o něco větší průměr než vlastní průměr šroubu, aby vám potom plexi neprasklo vlivem pnutí se šroubem. Pozor ale na to aby se vám vrták moc nezaříznul a plexi neprasklo ,takže bučto netlačit nebo hodit opačný otáčky na vrtačce a vyvrtat to tak (sám sem to tak udělal a doporučuji tak vyvrtat všechny díry až na tu nejmenší vodící, plexi se tímto způsobem nevrtá, ale odtavuje, takže uděláte díru tavením) .
tak a teč k těm šroubům : za 1. velikost musí být přiměřená
za 2. budou potřeba šrouby se zápustnou hlavou
za 3. šroub by mněl mít závit až úplně k hlavičce
tak a teč budete muset pokračovat ve vrtání protože potřebujete ještě schovat hlavu šroubu do plexiskla takže zase opačný otáčky a vrták o velikosti hlavy šroubu . Zase pozor aby jste to neprovrtali a taky, když hlavu nezapustíte a nebo navíc dáte jenom obyčejný šrouby tak to jednak bude kazit vzhled a pak vám to nehorázně při posouvání skříně může poškrábat stůl …
Určitě jste si všimli že plexisklo je v místě kde jste ho řezaly dost málo průhledné a chceme přeci aby propustilo co nejvíc světla …tak sem zapřemýšlel a vymyslel zlepšovák :)
vezměte nůž a po okrajích kde se řezalo jezděte ostřím jako by jste škrábali brambory. Stejně tak můžete zkosit hrany aby jste měli 100% jistotu že se nic nepoškrábe.
Plexi se tím malinko zprůhlední, tady to můžete porovnat, není to moc ale přeci.
No teč už si jenom vykličte case …nedoporučoval bych vám nechávat tam třeba základní desku až vám spodkem case prolítne vrták na straně desky…
přiložte si nožičku ke spodku case a obkreslete díry, opět předvrtejte malým vrtáčkem pak velkým , teč už ale správné otáčky a máte skoro hotovo. Teč se musíte rozhodnout jestli chcete case zároveň trošku zvednout nebo jen vyměníte nožičky…já case zároveň zvednu a to tak že sem na šroub dal ještě dvě matky mezi venkovním plechem počítače a nožičkou. Pak jsem vše zevnitř pořádně přitáhnul další matkou a bylo hotovo.
Tak a teč to podstatné - podsvícení. Jelikož jsem měl odpory o hodnotě 560 ohmů (cca 3,- jeden) který se používá pro suprasvítivé diody tak jsem musel zapojit dvě obyčejné diody v sérii. Tím mi to parádně vyšlo na předek a zadek case . Tady je schéma:
Pokud dáte suprasvítivý tak dejte na jeden odpor jenom jednu diodu.
LEDky dejte doprostřed nožičky do vyvrtané díry na diodu a přilepte vteřinákem, tavnou pistolí, nebo něčím úplně jiným. Dráty protáhněte dírou po původní nožičce a zapojte na molex na žlutý (+12V)drát a druhý konec na černý ( - / zem )drát
teč složte PC zapněte a kochejte se výsledek. Muže vypadat třeba takhle:
Světelný efekt :
ještě jsem to nezkoušel ale napadlo mě že by šly krásně udělat něco jako paprsky jak to je u kupovaných nožiček… a to tak že by se třeba zelenou lihovkou na boku nohy udělaly svislé pruhy které by vlastně nebyly průhledné, takže by to udělalo i světeln, pruhy na stole. Ale proto by bylo lepší použít suprasvítivé led diody.
Nebo by se místo diod daly použít stroboskopy třeba z auta dva stojí asi 170,- a dají se koupit už i v hypernově .
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama