Srpen 2007

Ventilátory Noctua NF S12

30. srpna 2007 v 13:19 Návod (na PC Tuning)
Právě dnes tu máme první z dílů, které do casu přišly. Jedná se o ventilátory Noctua NF S12.
Jak již vyplývá z označení S12, jde o 120mm ventilátory, které mají klasickou šířku 25mm. O těchto ventilátorech toho již na internetu bylo napsáno opravdu hodně, především pak v diskusích, kde se názory na ně značně liší. V dnešním článku tak najdete rozřešení zda jsou opravdu tak dobré, nebo právě naopak. Samozřejmě se jedná o test právě dvou kusů, které se mi dostaly do rukou, takže můžete narazit na vadné kousky, se kterými budete mít mnohem horší zkušenosti. Již z předchozí věty vám jistě došlo, že ventilátory nedopadly v testu špatně. Je tomu právě naopak. Opravdu se potvrdily kvality produktů tohoto výrobce, který především v poslední době uvádí do prodeje opravdu skvostné produkty v oblasti chlazení.
Nyní tedy již přistupme k našemu páru testovaných ventilátorů. Ty jsou od výrobce baleny do papírových krabiček v rozměru 15×15cm s průhlednou částí ve které můžete ihned vidět jak ventilátory vypadají. Zároveň lze vidět i antivibrační úchyty ve shodné barvě jako rotor ventilátorů. Ten má hnědou barvu, která jistě neurazí, ale ani nezaujme. Když připočítáme ještě béžovou barvu statoru, musíme uznat, že se jistě nejedná o žádné efektní ventilátory, které by na sebe měly poutat pozornost. To však není ani jejich účelem. Jejich barevnou skromnost vynahrazuje trochu nezvyklé tvarování lopatek, které jsou proti běžným ventilátorům jiných výrobců asi o 5mm kratší. Lopatky tak nedocházejí až k okrajům statoru. To má za příčinu, že aerodynamický hluk je v této oblasti nižší, čímž se snižuje i celková hlučnost fanů. Na druhou stranu nutno podotknout, že má toto zmenšení lopatek také za následek o něco menší průtok vzduchu. I tak je však množství protlačeného vzduchu více než dostatečné a záleží spíše na vás, jaké otáčky zvolíte, aby jste našli kompromis mezi hlukem a průtočným množstvím. Když už jsme se dostali k otáčkám, je nutno dodat, že námi testované kousky jsou již od výrobce vyrobeny na maximální otáčky 1200ot/min. Dále se shodné provedení prodává ve verzi s osmisty otáčkami.
Hodnoty od výrobce jsou potom následující:
Noctua NF -S12-1200
Nominální otáčky
Otáčky s U.L.N.A.
Průtočné množství
Průtočné množství s U.L.N.A.
Hlučnost
Hlučnost s U.L.N.A.
Příkon
Proud
Napětí
Životnost
1200
600
81 m/h
41 m/h
17 dB(A)
< 6 dB(A)
1,44 W
0,12 A
4 - 13 V
> 150 000 h
Noctua NF -S12-800
Nominální otáčky
Otáčky s U.L.N.A.
Průtočné množství
Průtočné množství s U.L.N.A.
Hlučnost
Hlučnost s U.L.N.A.
Příkon
Proud
Napětí
Životnost
800
500
59 m/h
34 m/h
8 dB(A)
< 5 dB(A)
0,60 W
0,05 A
6 - 13 V
> 150 000 h
Když jste si nyní přečetli specifikaci, jistě si říkáte, co že to znamená zkratka U.L.N.A. Výrobce takto označuje dle jeho slov "adaptér pro přepnutí ventilátoru do Ultra Low Noise režimu". Říkáte si že to zní nějak moc honosně? Ano, název honosný je, "adaptér" již nikoli. Jedná se totiž o obyčejnou redukci snižující napájecí napětí pomocí vřazeného odporu. Je to tedy 10cm prodlužovačka třípinového napájecího kabelu s vřazeným odporem na 12V větvi.
Vraťme se tedy zpět k balení ventilátorů. Když otevřete krabičku a vyndáte její obsah, uvidíte samotný ventilátor, zmíněnou redukci U.L.N.A. a čtyři antivibrační spojky v čiré plastové krabičce.
Nyní se vrhneme rovnou na antivibrační spojky a jejich použití s ventilátory. Jedná se o klasické gumové "kuželky", které stačí prostrčit otvory pro šroubky v casu, v nichž se zachytí za své osazení. Poté již nezbývá nic jného než prostrčit užší část otvory v rámci ventilátoru. Při tomto noasouvání fanu na spojky je potřeba je prostrčit otvorem a při současném tažení dříku a tlačení na širší část zlehka prostrčit spojky otvory. Když takto osadíte celý ventilátor všemi spojkami, máte pevně a přitom pružně upevněné k vašemu casu. V této recenzi jsou ventilátory přidělávány k redukci na chladič procesoru.
A nyní již přejdeme k celkovému zhodnocení ventilátorů. Již dle obrázků si uděláte kompletní přehled o jejich designu, pevnosti a dalších detailech. Co nemůžete zjistit pouze z fotek je hlučnost a vibrace ventilátoru. Právě tyto údaje vám může zprostředkovat tato recenze. Při provozu na 12V jsou ventilátory hlučné v mezích dvanácticentimetrových ventilátorů. Zařadil bych je do té nejlepší skupiny 12cm fanů, které mi kdy prošly rukama. Protože jsem však zvyklý na bezhlučný provoz všech svých počítačů, ihned jsem fany přepojil přes dodávanou redukci na méně voltů. Po tomto kroku se stávají fany téměř neslyšitelnými a pro mé účely tedy vhodnými. Průtok vzduchu je v této fázi dostačující, avšak záleží na vás, zda potřebujete obrovský průtok, nebo vám stačí menší. Vibrace ventilátoru jsem žádné nezaznamenal, takže je mohu hodnotit jako neznatelné a tedy vynikající. I tak ale doporučuji použití antivibračních spojek, které by zabránily i jakýmkoli vibracím například na vadném nevyváženém kusu. Celkově lze tedy tyto ventilátory jedině doporučit, na čemž se shodlo na internetu již mnoho recenzí. Nevynikají sice v průtočném množství, avšak v oblasti hlučnosti jsou opravdu špičkou. Záleží tedy především na vašich prioritách.
V zítřejším článku se budeme zabývat dalšími ventilátory, které byly testovány společně s dnes testovanými na chladiči, který byl do casu osazen. Již teď vám mohu říci, že se bude jednat pouze o 92mm ventilátory, které dosahovaly teplot na C2D E6750 2,66 @ 3,6 kolem 48°C Idle a 56°C Burn oproti dnešním 120mm fanům 39°C Idle a 45°C Burn. Oba páry ventilátorů byly přitom zapojeny na snížené napětí. Při 12V dosahovaly samozřejmě ještě nižších hodnot, avšak díky produkované hlučnosti jsem toto zapojení ani neřešil.

Jak dodělat měření otáček u ventilátorů - druhý kandidát

29. srpna 2007 v 10:58 Návod (na PC Tuning)
Ve včerejším článku jsme se věnovali úpravě dvoudrátových ventilátorů pro možnost regulace otáček a dnes v tomto článku pokračujeme úpravou na jiném ventilátoru. Můžete si tak opět prohlédnout jak taková úprava vypadá.
Sehnat ventilátor o průměru 92 mm s měřením otáček je vcelku zoufalství, a tak se mou další obětí stal tento kousek s dvěma kuličkovými ložisky (řada Sunon PTB).
Kuličková ložiska a vypínací pružinka
Po velmi pracném sejmutí vrtule (ta závlačka se po sejmutí dala srovnat), jsem byl rozčarován téměř kompletním zakrytím všech obvodů.
Od výstupu z diody jsem multimetrem identifikoval jeden přístupný colector tranzistoru (drátovou propojku k němu), odpor vinutí cca 20 Ohmů. A na tento colector zase připojil odpor s tranzistorem a vyvedl žlutý kablík ven.
(Pokud by vás svádělo připojit si RPM výstup na konečky drátů od cívek, radím: jsou zde sice snadno přístupné, ale jak opravíte případný přetržený vlasový drát?)
Sunon KD1209PTB2 úprava
Jak vidíte na obrázku, bylo tam velmi málo místa, přidaný tranzistor jsem musel trochu přibrousit modelářskou vrtačkou, aby vrtule po smontování nedřela.
Měření č.2
Naměřených cca 2672 ot./min odpovídá specifikaci 2600 ot./min.

Kandidát č. 3: Sunon KD1209PTB3

Další ventilátor o průměru 92 mm s dvěma kuličkovými ložisky (řada Sunon PTB).
Závlačku jsem sejmul již velmi zručně a stejně jako u předchozího kusu identifikoval od výstupu z diody jeden přístupný colector tranzistoru.
Přestože se jedná o stejnou typovou řadu, plošný spoj a rozmístnění součástek je jiné, najít vlastní místečko dalo zabrat, ale povedlo se.
Sunon KD1209PTB3 úprava
Rozmístnění vývodů mi tentokrát moc nepřálo, raději jsem použil silikonovou izolační bužírku.
Měření č.3
Naměřených 3013 ot./min neodpovídá specifikaci 2300 ot./min., ale je to skoro o 50% více. No zahloubal v té troše dostupné dokumentace a ptal co znamená KD1209PTB3-6.
Zjistil jsem, že chlapci a děvčata od Sunonu nadělili tomuto ventilátoru šestiválec pod kapotu. Čili šest šestinotáčkový systém => 3 pulsy na otáčku (asi pro plynulejší běh).
Co s tím, SW řešení přepočítat na 2/3 nebo měřit s třemi pulsy, stejně jsem počítal s podporou 2 a 4 pulsových variant, přidělám i 3 pulsovou.
Např. obvod LM78 používaný na základních deskách k monitoringu napětí, teplot a otáček má podporu pro 1,2,3 a 4 pulsy na otáčku.

Kandidát č. 4: Sunon KD1208PTS1

Tentokrát ventilátor o průměru 80 mm s kluzným ložiskem (řada Sunon PTS).
Závlačku jsem sejmul již velmi zručně a stejně jako u předchozího kusu identifikoval od výstupu z diody jeden přístupný colector tranzistoru.
Místa zase velmi pomálu, ale skulinka se zase našla. A taky mi došel žlutý kablík.
Sunon KD1208PTS1 úprava
Tentokrát jsem se mohl udrátovat, každý přívod je veden vlasním drátkem.
Měření č.4
Naměřených 4778 ot./min neodpovídá specifikaci 3000 ot./min., ale je to více jak o 50% více. No zahloubal v té troše dostupné dokumentace a ptal co znamená KD1208PTS1-6.
A zase chlapci a děvčata od Sunonu nadělili tomuto ventilátoru šestiválec pod kapotu. Čili šest šestinotáčkový systém => 3 pulsy na otáčku (asi pro plynulejší běh).
Co s tím, SW řešení přepočítat na 2/3 nebo měřit s třemi pulsy, stejně jsem počítal s podporou 2 a 4 pulsových variant, přidělám i 3 pulsovou.
Např. obvod LM78 používaný na základních deskách k monitoringu napětí, teplot a otáček má podporu pro 1,2,3 a 4 pulsy na otáčku.

Fota z měření otáček

Připojení ventilátorů
Připojení ventilátorů, detail

Závěr

Předělat si ventilátor na třívodičový typ je pouze otázka manuální zručnosti a investice řádu jednotek korun.
Předělávat si ventilátor ?
Pokud nemůžete sehnat Vámi požadovaný typ (cena, průměr, otáčky, hlučnost, výkon, atd.) v třívodičovém provedení, lze si provést předešlou úpravu.
Nevýhodou mohou být ventilátory s jiným než čtyřpólovým provedením (šestipól, osmipól), ale to je pouze otázka nastavení SW pro měření, nebo monitorovacího programu, i pokud ne, tak informace o tom, že se ventilátor otáčí je i tak užitečná.
Např. obvod LM78 používaný na základních deskách k monitoringu napětí, teplot a otáček má podporu pro 1,2,3 a 4 pulsy na otáčku.

Zdroje

Článek je informativní o tom jak věci fungují
a jaké jsou možnosti úprav.

Jak dodělat měření otáček u ventilátorů

27. srpna 2007 v 11:37 Návod (na PC Tuning)
Protože jsme se minulý týden věnovali ventilátorům a některým jejich specialitám, pokračujeme dnes v tomto trendu a přidáváme článek popisující úpravu dvoudrátového ventilátoru pro regulaci otáček.
Nemůžete sehnat třívodičový ventilátor s měřením otáček nebo ty co jsou na trhu, jsou pro vás moc drahé ? Nevadí, předělejte si jej !

Princip měření otáček

Otáčky ventilátoru se měří třetím vývodem (RPM monitoring), na němž jsou pulsy podle rychlosti otáček ventilátoru. Obvykle 2 pulsy na 1 otáčku, u ventilátoru s 3000 ot./min, naměříme 6000 pulsů za minutu, 100 pulsů za jednu vteřinu.
Kablík vývodu pro měření otáček bývá nejčastěji žlutý, bílý nebo modrý.
Měření počtu pulsů za minutu nebo i vteřinu je časově velmi zdlouhavé, proto se měří délka času např. 2 pulsů a počet otáček za minutu se vypočte:
RPM [ot./min.] = 60 / t [s]
Výstup pro měření otáček je ve ventilátoru realizován jako výstup s otevřeným (volným) colectorem, to umožňuje přes rezistor připojit a přizpůsobit velké množství typů měřících vstupů pracujících s různými pracovními napětími (např. +5V).

Popis ventilátoru

Motory ventilátorů používaných v PC jsou bezkomutátorové (brushless) stejnosměrné motorky s feritovým rotorem (součást vrtule) a statorem (obvykle střed ventilátoru) z aktivně spínaných cívek, které pootáčí rotorem podle signálu z Hallovy sondy (magnetický senzor) po čtvrt otáčce (čtyřpólové provedení).
Schéma klasického zapojení takového ventilátoru vidíte níže (podrobnější popis získáte v původním zdroji na: http://pavouk.org/).
Schema prevzaté z http://pavouk.org/
Ale čím se liší obyčejné dvoudrátové ventilátory od třídrátových s podporou měření otáček ? Tuto odpověd získáme porovnáním zapojení s třídrátovým modelem (taktéž z na: http://pavouk.org/).
Schema prevzaté z http://pavouk.org/
U třídrátových modelů má Hallova sonda pomocný vývod pro výstup měření otáček nebo je měření otáček snímáno z kolektoru jednoho ze spínacích tranzistorů. A právě tuto druhou metodu použijeme pro předělání našich ventilátorů.

Kandidát č. 1: Noname ze zdroje 80×25 mm

Pro první pokus jsem zvolil starý ventilátor ze zdroje, jeho kluzné ložisko je vydřené a jiné uplatnění pro něj nemám než pokusy.
Po pečlivém (již několikerém) sejmutí vrtule, musite sundat zadní nálepku a zajištovací kroužek (pinzeta a nůžtičky z manikůry se budou hodit), jsem porovnáním s prvním schématem mohl potvrdit naprostou shodu.
Propípáním multimetrem jsem identifikoval jednotlivé vývody (měrte až za za D1)
  • vývod z Hallovy sondy, je to ten co není uzemněn, ani připojen za diodou D1
  • bázi tranzistoru T1 (tím i který tranzistor je T1)
  • emitor tranzistoru T1 (je uzeměn)
  • colector tranzistoru T1 (mezi ním a výstupem z D1 bývá odpor 20-50 ohmů, cívka vinutí)
  • na druhém tranzistoru identifikujeme emitor (uzemněn, colector 20-50 ohmů k diodě D1, báze zbývá)
Schema upraveného ventilátoru
Kam připojit monitoring otáček a co nejméně ovlivnit původní funkci obvodu ?
Rozhodl jsem colector trnzistoru T1 (viz obrázek výše, úpravy červeně).
Použijeme téměr libovolný univerzální NPN tranzistor se zesílením alespoň 200 a odpor cca 10 kOhmů - 100 kOhmů (já vzal ze šuplíku BC337-40 a 10kOhmů/0.4W, zkoušen i 100 kOhmů a fungoval, ale typ co jsem měl byl přílliš rozměrný) a žlutý kablík.
Schema upraveného ventilátoru, lepší řešení
Předchozí úprava vyhoví pouze při připojení k čistě stejnosměrnému zdroji napájení, pokud chceme zajistit správnou funkci i při připojení k regulátoru používajícího PWM (pulsně šířkovou modulaci) i se zaručenou minimální stejnosměrnou složkou, je třeba doplnit ješte druhý odpor, např.: 10kOhm a 10kOhm a BC337-40. Zvýší se tak (sice jen zčásti) odolnost proti rušení ze spínaných cívek.
Vývody tranzistoru BC337-40
Zapojení vývodů BC337 (90% univerzálním tranzistorů v pouzdře TO-92).

Praktická úprava

Přidané součástky jsem vteřinovým lepidlem vlepil do prostoru statoru a přiletoval dle schematu, jak je vidět na obrázku. Žlutý kablík jsem vyvedl ven.
Noname úprava, přímý pohled
Přilepený a zaletovaný tranzistor a odpor.
Noname úprava, boční pohled
Měření č.1
Funkci měření otáček jsem změřil na svém přípravku, a naměřených cca 1984 ot./min odpovídá předpokladům (ventilátory ve zdrojích mají cca 2000-2200 ot./min).
Dalším kandidátem na úpravu pro regulaci otáček se budeme zabývat v zítřejším článku.


PC Tuning 24

24. srpna 2007 v 18:46 PC Tuning


¨
Krásně jde vidět podsvícení dvd mechaniky:)To mezi tuning nepočítám ale musí se vědět kdo to natunil :DVýhled na střeva (foceno s bleskem..)O5 pohled na střeva ale tentokrát bez blesku :)Wow moje dělo v celé své kráse :DPodobně to svítí v noci ale trošku lépe :)


PC Tuning 23

24. srpna 2007 v 18:36 PC Tuning

PC Tuning 22

24. srpna 2007 v 18:30 PC Tuning
PC Tuning 21

24. srpna 2007 v 18:26 PC TuningEfektní ventilátory Thermaltake a Revoltec

24. srpna 2007 v 18:14 PC Tuning
Chtěli by jste mít ve svém casu větráček s ojedinělým designem? Pak možná právě vás uchvátí ventilátory firem Thermaltake a Revoltec, které umějí vypisovat nápisy, nebo dělat světelné efekty.
iFlash mini od Therlmaltake
Tento větráček je určen pro slot o velikosti 80×80 a jedná se o standartní větráček (tudíž ne supertichý), který obsahuje kluzná ložiska a je vybaven 3 pinovým konektorem pro snímání otáček. Na větráčku se nachází mrížka o tloušťce cca 1 cm, která obstarává zobrazování tohoto nápisu, který je ve tvaru Thermaltake XX°C, kde XX je teplota protékajícího vzduchu. Mřížka tohoto druhu bohužel způsobuje celkem slyšitelný hluk, který je daň právě za velmi zajímavý efekt. Bohužel, větráček také vytváří velké vybrace a proto bude lepší používat ho společně s antivibračním rámečkem. Při celkovém shrnutí bych řekl, že se jedná spíše o zajímavý efekt než o plnohodnotný větráček, ale zase tak k niče není a průtok vzduchu je dostačující. Ještě chci upozornit, že pokud napájíte větráček jiným napětím než 12V je fekt viditelný, ale postupně se ztrácí prosvětlení kodrou barvou a jas nápisu a při 4 V zmizí úplně.
Pokud upravujete PC tak určitě znáte firmu revoltec, která se specializuje hlavně na ostvětlení v PC skříních. Jelikož je tato firma hodně známá a výrobky jsou perfektně provedené ukáživám nyní dva větráčky od této firmy. Revoltec Fan Light FX, 80×80×40 mm, with Disco Light Effekten Větráček s velmi zajímavým světelným efektem, který určitě překvapí a doplní PC o nový pocit.- 80 větrák s barevným SMD LED podsvícením.
- Technické údaje:
- Napájení: 12V (DC)
- Výkon: 3,6 W
- Otáčky: 2000 ot./min.
- Průtok: 29 m2/h (17 CFM)
- Hlučnost: 29 dB(A)
- Rozměry: 80×80×40mm
A zde ještě nějaká video větráčku za chodu:
Revoltec Fan Lightwriter, 80×80×40 mm, with Temperatur Anzeige Větrák, který na sobě uvádí text a teplotu vzduchu, kterým jím prochází. Velmi zajímavé řešení jak monitorovat teplotu!!- 80 větrák se SMD LED podsvícením textu na lopatkách ventilátoru. Zabudovaný tepelný senzor se zobrazením teploty
- okolního prostředí.
- Technické údaje:
- Napájení: 12V (DC)
- Výkon: 3,6 W
- Otáčkyl: 2000 ot./min.
- Průtok: 29 m2/h (17 CFM)
- Hlučnost: 29 dB(A)
- Rozměry: 80×80×40mm

Prachový filtr Primecooler

23. srpna 2007 v 12:41 PC Tuning
Dnešním článkem bych vám chtěl přiblížit jednu nezbytnou pomůcku, která se vám určitě bude hodit pokud neustále čistíte počítač od prachu. Jedná se o prachový filtr od firmy Primecooler.
Jedná se o filtr, který je určen pro větráky o velikosti 80×80mm. Filtr se skládá ze 3 částí. Rámeček pro upevnění na větrák, filtr a rámeček pro držení filtru. Zde na obrázku vidíte jednotlivé díly.
Rámeček pro upevnění na větrák:
Prachový filtr:
Rámeček pro držení filtru:
Jak vidíte je tento filtr velice jednoduše vyřešený. Jak pro montáž tak pro údržbu. Jednoduše vycvaknete mrížku, která drží filtr, vysajete a zase vrátíte zpátky. Určitě se také ptáte jak se to projeví na hlučnosti. Po přidělání filtru se hlučnost změní, to je samozřejmě logické, ale je to daň za čistý počítač. I přes tuto změnu hlučnosti je tento filtr velice spolehlivý a cenu cca 25 Kč ho tvoří určitou součástí čistého PC.

Falešný plamen

23. srpna 2007 v 12:39 PC Tuning
V dnešním článku si představíme výrobu efektu zvaného jako falešný plamen. Jednoduchým trikem dokážete ve svém počítači vyrobit prostředek napodobující plamen ohně, který může velmi zpříjemnit atmosféru ve vašem pc.
Na co to je? Je to taková machrovinka, která simuluje hořící oheň.
Takže jak na to: Co budeme potřebovat? Ventilátor na 12V o rozměru 6×6 cm, dvě modré diody a dvě červené, odpor před diodu na 12V, pájku, patex pistoli, nebo lepidlo, izolačku a v neposledním kousek látky, nejlépe nějaké lehké. Musí být trochu průhledná, nebo sehnat padákovinu, popřípadě bílý šusťák. Pokud tohle všechno máme tak už se stačí do toho jenom pustit:)
Vystřihneme si nužkama podle předlohy plamínek nebo stromek, který si navrhneme ale pozor nesmí být moc vysoký. Pak si napájíme paralelně diody tak, aby jsme je měly podle nákresu.
Pokud tohle máme stačí je přilepit do každého rohu u ventilátoru patex pistolí a zapojit k ventilátoru. Nesmíme zapomennout na polaritu jinak nám nebudou svítit a na ventilátor přilepit náš vystřihnutý plamínek.
U ventilátoru přilepíme kablíky na tělo větráku a schováme pod alobal, aby nebyly vidět výsledek by měl vypadat asi jako tady na obrázkách.
Ve dne to moc vidět není ale v noci je to super.

Zakrytí mechaniky záslepkou

23. srpna 2007 v 12:34 PC Tuning
Již v několika článcích jsme tu měli zakrytí mechaniky záslepkami, ale vždy se jednalo o verzi s možností otevření mechaniky pomocí zmáčknutí záslepky. Dnes tu poprvé máme verzi bez této možnosti, u které je potřeba otevírat mechaniku softwarově. Samozřejmě lze jednoduše dořešit otevírání manuální.
Na co to je? Je to na to, že když máte bílou mechaniku a case třeba černý, tak to moc dobře nevypadá. Touhle vychytávkou se to alespoň v mých očích změní:)
Takže jak na to: Celkem jednoduše:) Akorát si musíme rozmyslet, jestli chceme v záslepce mít i tu diodu, která indikuje činnost mechaniky, nebo tlačítko na vysunutí. Já jsem v záslepce nechtěl ani jedno. Ta dioda mě moc nezajímá a jelikož tu mechaniku skoro nepoužívám, tak nepotrebuju ani to tlačítko. Otevřu to pomocí tohoto počítače, kde kliknu na mechaniku a dám vysunout. Je ale na každém, jak to bude chtít:))
Takže rozmyšleno máme a můžeme se do toho pustit. Je opět spousta možností, jak tento modding provést. Já jsem nejprve z mechaniky odstranil přední rámeček i s tou krytkou dvířek. Potom jsem si upravil záslepku. Uřezal jsem ty dvě nožky na stranách a ty hrany, které se budou zasouvat do "kejsu" jsem trochu obrousil. Potom jsem ty uřezané nožky přilepil tavnou pistolí do vnitřní strany záslepky a zabrousil, aby byly stejně vysoko.
Toho drátu si nevšímejte, něco jsem zkoušel:)
Dalším krokem je přilepení upravené záslepky ke dvířkám CD-Romky a to nijak jinak, než tavnou pistolí. Doporučuju zasunout otevřenou mechaniku do šachty, nanést to lepidlo z pistole na záslepku a dvířka, přitlačit k sobě, zavřít mechaniku a čekat, než to bude držet. BACHA, AŤ TO NESLEPÍTE TAK, ŽE TO NEPŮJDE OTVÍRAT!
No a je to:)) Nyní můžeme mechaniku zamontovat zpátky do pc:) Myslím, že to nebylo nic těžkého.
A nakonec pár fotek hotového "výtvoru":))

Uložení bočnice na pantech

18. srpna 2007 v 12:41 Návod (na PC Tuning)
Upravené otvírání bočnice je hodně originální věc kterou jen tak někdo nemá. Budete potřebovat vrtačku, panty a někde budete muset sehnat speciální šroubky který mají co možná nejmenší výšku hlavy.
Já jsem jedny vyndal ze staré CD-ROM a uštípnul sem na nich konec co byl jako vrut a na hladké části jsem pomocí závitníků udělal klasický metrický závit. Určitě se do práce nepouštějte dokud nebudete mít sehnané nějaké ty šroubky, jinak vám bočnice nebude moc sedět …
Takže sundejte si bočnici a odděleje z case všechen hardware aby do něj nenalítaly kovové piliny. Teď si předkreslete díry na pany v zadu na bočnici a pak taky na kostře pc …tohle snad nemusím moc popisovat. Podle obrázku se dá vypozorovat jak by to mnělo vypadat. Jen upozorňuji že nejvhodnější je dát tam aspoň dva panty já musel dát jen jeden protože jsem druhý neměl kam dát a právě když mám jen jeden tak je to dost křehké když bych za to nějak nešetrně zabral nebo tak něco a mohlo by se to ulomit.
Až to budete mít, tak ještě zarovnejte všechny ty úchyty které drží bočnici na case aby šla bočnice dovřít. A nakonec aby bočnice držela, poslední dvě nožičky vyhněte a zastříhněte háčky aby z toho byli jen takové malé placičky které se budou moct zasouvat do spáry pro původní háčky. Ty tročky vyhněte a pak bočnice bude dobře držet zavřená.
Když vše sedí kde má a bočnice nejde snadno otvírat a zavírat mužete nabok ještě přidělat madlo pro snadnější odklopení .
Dodal bych, že Praalienův způsob uchycení bočnice má několik chybiček, ale ty lze lehce odstranit. Jak sám píše, používejte vždy nejméně dva panty, na kterých se vám nebude bočnice kroutit. Systém uchycení bočnice po zavření vyhnutými háčky také není to pravé ořechové a lze použít řadu jiných možností. Například použití magnetu, který bočnici dostatečně na přední části přichytí. Dále můžete použít například přichycení jednoduchým šroubkem, nebo posuvný systém jako je například na casu od Zalmanu. Když už se o casu od Zalmanu zmiňuji, přidám pár fotek jak mají vyřešeny panty právě na této skříni. Toto provedení je jednoduché na výrobu a přitom ideální formou pevného stabilního pantu, který je schován zvenčí.
Zde vidíte posuvný zámek otevírání bočnice, který lze jednoduše vyrobit i v domácích podmínkách.
Zde vidíte několik náhledů na detaily pantů, které má Zalman na Fatal1ty vyřešeny opravdu jednoduše a účelně.
A zde již náhled na otevřenou case
A ještě pár náhledů pantových bočnic u jiných case
Tady třeba case od nem.p, kde jsou panty řešeny opačně, tedy na přední straně a odklápí se po odšroubení jistících šroubků vzadu. Nepřijde mi to zrovna dvakrát praktické, ale záleží samozřejmě na postavení skříně vůči uživateli, aby nebyl nakonec špatný přístup do case. Každopádně i vzhledově to není ideální verze, protože jsou panty na očích. Šly by ale samozřejmě schovat.
A tady ještě Woytovo provedení

Neon z obič. propisky

14. srpna 2007 v 18:59 PC Tuning
Připravil sem pro Vás návod jak si za pár korun vyrobit malý neon z propisky. Nebudete k tomu potřebovat moc věcí....
...většina potřebných věcí je na obrázku, ale ne všechny. Proto je tady...

seznam:

propiska (viz obrázek), pájka (+ pájecí pasta a cín), dvě LED diody 5mm (barva je na Vás ale já jsem použil modré vysokosvítivé), odpor (500 ohmů), dráty, konektor (samec) ke zdroji, gel (nebo vodu, líh -to záleží na Vás), vteřinové lepidlo, kus drátu a nožík (nejlépe ten ulamovací), pilka

Postup:

Oddělejte oba konce propisky a vytáhněte z ní tuhu. Uřízněte ji ze předu i ten závit vzadu. Místo obou konců příjdou ty dvě diody. Tak tam dejte jednu a pořádně zalepte vteřinovým lepidlem -musí to dobře těsnit aby vám nevytekl obsah té propisky ven! Dříve než se pustíte do té druhé diody dostaňte dovnitř nějakou tu tekutinu kterou chcete. ( nemusí tam žádná být, ale nebude Vám to svítit tak jasně). Já jsem tam dal gel na vlasy. Bublinky v něm vytváří zajímavý vzhled. Až to budete mít plné dejte tam i tu druhou diodu a o5 pořádně zalepte. Dráty k diodám připájíte pájkou ale hlavně nepopleťte + a -. Je dobré to po připájení zaizolovat lepící páskou aby se vzámeně nedotýkali dva kontakty. Když to obrátíte nebudou Vám diody svítit. Dioda by měla mít na + delší drátek než u -. Všechno to připojíte podle nakresleného schéma. Hlavně tam nezapomeňte dat ten odpor jinak Vám to zhoří! Je celkem možné že Vám to zhoří i pokud to zapojíte sériově proto se držte schématu! Nakonec dáte na drátky konektor (samce) a zkuste to zapojit do PC. Mělo by Vám to svítit. Upozorňuju ale že musíte zapojit + do žlutého drátu na 12V a ten - hned vedle do černého. Já jsem ještě pro lepší vzhled všechny dráty oblepil modrou lepící páskou. To je vše!

O hře

14. srpna 2007 v 18:42 Need For Speed Underground 2
Need For Speed Underground 2 :
Tahle hra mě dlouho bavila a proto jí vám tady popíšu a dám odkaz ke stáhnutí a češtinu.
A o čem vlastně tahle hra je? Je o kariéře tuningového fandy který nakonec ze své čtyřkolové plechovky udělá ten nejrychlejší sporťák. Máte k dispozici obyčejné závody nebo mód kariéra. Začnu tím nejzajímavějším a tím je kariéra.
Prvně jedete k autoprodejci, kde si vyberete jedno z několika aut. Máte jich tam zatím jenom pár a to: Peugeot 206, Ford Focus, Toyota Corolla, Nissan 240 a Honda Civic. S vybraným sériovým autem potom vyrážíte do města kde si můžete volně jezdit a postupně se vám odkrývají další části města. Ale musíte vyhledávat závody aby jste vydělali nějaký ten peníz. V této hře jsou tyto závody: sprint (závod z bodu A do bodu B), okruhy, street x (závod v zatáčkách na malé ploše), drag (něco jako u nás sprinty), drift (smykování) a URL (závod složený většinou z více závodů na závodních okruzích). Postupně si za vyhrané peníze tuníte auto v těchto čtyřech objektech: v lakovně, v karosárně, v obchodě s tuningovými díly a v obchodě se speciálními díly. To znamená že si na své káře můžete např. měnit kola, nárazníky, spoilery, zrcátka, světla, výfuky, sání, turbo, převodovku, podvozek nebo i lak, audiosestavu v kufru, neony...
Postupně se tak z vaší sériové plechovky stáva nadupaný sporťák. O vaše auto mají zájem také fotografové z různých časopisů to znamená že si můžete nechat nafotit auto a ještě za to dostanete zaplaceno. Při vybírání nových dílů vidíte na stupnici od 0 do 10 jak je na tom vaše kára se vzhledem -čím vyšší číslo tím se více líbí. Jěště se zmíním že se celý děj odehrává v noci a vyskytuje se i déšť který vám znepříjemňuje cestu. Čas od času narazíte při městských projížďkách na stejné fandy do tuningu se kterýma se můžete utkat v závodě. Stačí příjmout jejich nabídku (zablikají na vás). Za takovéto vyhrané závody potom získáte nějaké speciální díly co jen tak někdo nemá. Postupně se dopracujete až na konec hry kde získáte rozšíření blatníků a tím se vám uvolní všechny dostupné díly v módu závody.
V tomto módu si můžete vybrat kterékoliv auto, vytunit a vybrat si závod který s ním chcete odjet. Počet aut je však omezený ale postupně se vám uvolní i např. Toyota Supra, Nissan 350Z, Volkswagen Golf, Hummer H2, Nissan Skyline, Audi TT, Ford Mustang a další.
Graficky je hra velmi pěkně udělaná, jsou zde i různé efekty, nevypadá však moc realisticky. Hru doplňuje rocková hudba. Mě osobně hra velmi zaujala a bavila. Přeji příjemné hraní.

Líbí se vám tento blog ?

13. srpna 2007 v 17:26 Ankety
Líbí se vám tento blog ?

Ohodnoťte tento blog jako ve škole

13. srpna 2007 v 17:26 Ankety
Ohodnoťte tento blog jako ve škole

Líbí se vám tento článek ?

13. srpna 2007 v 17:23 Ankety
Líbí se vám tento článek ?

Čeho byste tu chtěli víc ?

13. srpna 2007 v 17:22 Ankety
Čeho byste tu chtěli víc ?

Ideální pozice pro pevné disky

11. srpna 2007 v 19:48 PC Tuning
Přemýšleli jste již někdy o tom, kam nejlépe umístit v casu svůj pevný disk, aby byl co nejlépe chlazen? Právě v tom vám může pomoci dnešní článek, který je této problematice věnován.
V tomto článku bych vám chtěl poradit jak nejlépe chladit pevný disk a tím ho déle udržet při životě. U disků se udává životnost (pokud ji vyrobce udává) v hodinách a udává se při teplotě 30°C. Jenže pokud umístíte tak je ukázáno na obrázku pod timto odstavcem, tak mívají disky kolem 50°C. To pro disk není moc dobré.
Pokud nenáchame dik vystavený temto teplotám může se stát, že nevydrží tolik kolik vy vydržel při teplotě kolem 30°C. Pokud nechcete disky nějak složitě předělávat měli by jste před ně nebo za ně umístit větráček. Můžete i na obě strany. Větráčrk by měl vzduch násavat z venku aby byl studenější. Řešení je na obrázku pod odstavcem.
Pokud přece jenom chcete trochu upravit svoji case tak doporučuji umístění disků nahoře case avšak pozor!! Zde musíte umístit umístit minimálně jeden větrák a to do čela case. Tento větrák nasává vzduch do skříně. Pokud na to máte možnosti můžete umístit ještě další větráček na vrch casu tak aby odsával teplý vzduch z casu a hlavně od disků
Poslední řešení bude trochu extrémní ale také se dát použít. Existují totiž výrobky (nebo si to můžete udělat není to složité), které upevní disk do pozice kde jsou PCI karty. Pod takto umístěný disk se vloží větráček a také to bude splňovat požadavky.
No a to by bylo asi vše k umisťování disků v casu. Doufám, že vám to trochu pomůže.