Jak dodělat měření otáček u ventilátorů

27. srpna 2007 v 11:37 |  Návod (na PC Tuning)
Protože jsme se minulý týden věnovali ventilátorům a některým jejich specialitám, pokračujeme dnes v tomto trendu a přidáváme článek popisující úpravu dvoudrátového ventilátoru pro regulaci otáček.
Nemůžete sehnat třívodičový ventilátor s měřením otáček nebo ty co jsou na trhu, jsou pro vás moc drahé ? Nevadí, předělejte si jej !

Princip měření otáček

Otáčky ventilátoru se měří třetím vývodem (RPM monitoring), na němž jsou pulsy podle rychlosti otáček ventilátoru. Obvykle 2 pulsy na 1 otáčku, u ventilátoru s 3000 ot./min, naměříme 6000 pulsů za minutu, 100 pulsů za jednu vteřinu.
Kablík vývodu pro měření otáček bývá nejčastěji žlutý, bílý nebo modrý.
Měření počtu pulsů za minutu nebo i vteřinu je časově velmi zdlouhavé, proto se měří délka času např. 2 pulsů a počet otáček za minutu se vypočte:
RPM [ot./min.] = 60 / t [s]
Výstup pro měření otáček je ve ventilátoru realizován jako výstup s otevřeným (volným) colectorem, to umožňuje přes rezistor připojit a přizpůsobit velké množství typů měřících vstupů pracujících s různými pracovními napětími (např. +5V).

Popis ventilátoru

Motory ventilátorů používaných v PC jsou bezkomutátorové (brushless) stejnosměrné motorky s feritovým rotorem (součást vrtule) a statorem (obvykle střed ventilátoru) z aktivně spínaných cívek, které pootáčí rotorem podle signálu z Hallovy sondy (magnetický senzor) po čtvrt otáčce (čtyřpólové provedení).
Schéma klasického zapojení takového ventilátoru vidíte níže (podrobnější popis získáte v původním zdroji na: http://pavouk.org/).
Schema prevzaté z http://pavouk.org/
Ale čím se liší obyčejné dvoudrátové ventilátory od třídrátových s podporou měření otáček ? Tuto odpověd získáme porovnáním zapojení s třídrátovým modelem (taktéž z na: http://pavouk.org/).
Schema prevzaté z http://pavouk.org/
U třídrátových modelů má Hallova sonda pomocný vývod pro výstup měření otáček nebo je měření otáček snímáno z kolektoru jednoho ze spínacích tranzistorů. A právě tuto druhou metodu použijeme pro předělání našich ventilátorů.

Kandidát č. 1: Noname ze zdroje 80×25 mm

Pro první pokus jsem zvolil starý ventilátor ze zdroje, jeho kluzné ložisko je vydřené a jiné uplatnění pro něj nemám než pokusy.
Po pečlivém (již několikerém) sejmutí vrtule, musite sundat zadní nálepku a zajištovací kroužek (pinzeta a nůžtičky z manikůry se budou hodit), jsem porovnáním s prvním schématem mohl potvrdit naprostou shodu.
Propípáním multimetrem jsem identifikoval jednotlivé vývody (měrte až za za D1)
  • vývod z Hallovy sondy, je to ten co není uzemněn, ani připojen za diodou D1
  • bázi tranzistoru T1 (tím i který tranzistor je T1)
  • emitor tranzistoru T1 (je uzeměn)
  • colector tranzistoru T1 (mezi ním a výstupem z D1 bývá odpor 20-50 ohmů, cívka vinutí)
  • na druhém tranzistoru identifikujeme emitor (uzemněn, colector 20-50 ohmů k diodě D1, báze zbývá)
Schema upraveného ventilátoru
Kam připojit monitoring otáček a co nejméně ovlivnit původní funkci obvodu ?
Rozhodl jsem colector trnzistoru T1 (viz obrázek výše, úpravy červeně).
Použijeme téměr libovolný univerzální NPN tranzistor se zesílením alespoň 200 a odpor cca 10 kOhmů - 100 kOhmů (já vzal ze šuplíku BC337-40 a 10kOhmů/0.4W, zkoušen i 100 kOhmů a fungoval, ale typ co jsem měl byl přílliš rozměrný) a žlutý kablík.
Schema upraveného ventilátoru, lepší řešení
Předchozí úprava vyhoví pouze při připojení k čistě stejnosměrnému zdroji napájení, pokud chceme zajistit správnou funkci i při připojení k regulátoru používajícího PWM (pulsně šířkovou modulaci) i se zaručenou minimální stejnosměrnou složkou, je třeba doplnit ješte druhý odpor, např.: 10kOhm a 10kOhm a BC337-40. Zvýší se tak (sice jen zčásti) odolnost proti rušení ze spínaných cívek.
Vývody tranzistoru BC337-40
Zapojení vývodů BC337 (90% univerzálním tranzistorů v pouzdře TO-92).

Praktická úprava

Přidané součástky jsem vteřinovým lepidlem vlepil do prostoru statoru a přiletoval dle schematu, jak je vidět na obrázku. Žlutý kablík jsem vyvedl ven.
Noname úprava, přímý pohled
Přilepený a zaletovaný tranzistor a odpor.
Noname úprava, boční pohled
Měření č.1
Funkci měření otáček jsem změřil na svém přípravku, a naměřených cca 1984 ot./min odpovídá předpokladům (ventilátory ve zdrojích mají cca 2000-2200 ot./min).
Dalším kandidátem na úpravu pro regulaci otáček se budeme zabývat v zítřejším článku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 matthew matthew | 28. prosince 2007 v 21:29 | Reagovat

Něco o Sony Ericssonu K750i   please please:-(                      plsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplsplspls

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama