Problematika antivibračního uložení disků

11. srpna 2007 v 19:15 |  Návod (na PC Tuning)
V dnešní recenzi se budeme věnovat problematice uložení disků proti vibracím, které způsobuje motor, který pohání plotny. Určitě znáte ty chvíle kdy se vám najednou rozezní na vašem casu nějaký ten plech a někdy musíte do vašeho počítače bouchnout aby se vše urovnalo. Plno lidí si myslí, že to způsobují špatně přidělané větráky nebo neupevněná bočnice. Do jisté míry taky ale především to způsobují právě disky jelikož se svými 7200 otáčky za minuty opravdu dokážou hodně věcí rozhýbat. V této recenzi vám chci ukázat několik uložení které by mělo při nejmenším aspoň částečně omezovat právě nebo úplně zrušit vibrace přicházející z disků.
1. standartní uložení disku V podstatě nevhodné uložení v každém casu, který si koupíte a do kterého dáte disk. Schématický náčrtek:
Tomuhle uložení se už dále věnovat nebudu, protože na něm není nic zvláštního.
2. uložení disku v antivibračních rámech Tyto rámy se dají koupit a pomocí nich se přidělává disk do pozice pro optické mechaniky. Tyto antivibrační rámečky jsou někdy účinné někdy méně. Záleží hlavně na výrobci. Já osobně bych je nedoporučoval, ale záleží čistě na vkusu. Obrázek rámečku:
Antivibrační rámeček i s chlazením za cca 292 Kč.
Černým hliníkovým rámečekdo 5.25″ pozice, který je z vnitřní i vnější strany obalen speciální kaučukovou hmotou, jenž efektivně minimalizuje vibrace způsobené 3.5 hardisky. Vedlejším efektem je snížení hladiny hluku, zpravidla způsobené přenosem vibrací na kostru skříně. Cena cca 1476 Kč.
3. uložení disku v místě pozice PCI Zajímavý produkt, který umožňuje umístit harddisk v místě kde se nacházejí PCI karty. Samozřejmě to tlumí vibrace, ale ne tolik jako předchozí rámečky, a dokonce ušetříte i místo na další HDD. Obrázek produktu:
4. uložení disku v pozici pro optické mechaniky No a tady přichází snad nejúčinnější řešení přidělání disku do pozice pro optické mechaniky. samozřejmě na to není žádný výrobek ale musíte si to vyrobit sami pěkně po domácku. Jde o harddisk, který je přidělaný pomocí čtyřech kusů gumy ke kostře casu. Jak víme guma vibrace nepřenáší nebo jen velmi málo a tak je to perfektní řešení pro uchycení disku!!!
No a to bude asi vše. Doufám, že jste se z tohoto článku trochu naučili jak co nejvíce odrušit case proti vibracím a pomůže vám s koncepcí vašeho casu!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama