Ventilátory Noctua NF S12

30. srpna 2007 v 13:19 |  Návod (na PC Tuning)
Právě dnes tu máme první z dílů, které do casu přišly. Jedná se o ventilátory Noctua NF S12.
Jak již vyplývá z označení S12, jde o 120mm ventilátory, které mají klasickou šířku 25mm. O těchto ventilátorech toho již na internetu bylo napsáno opravdu hodně, především pak v diskusích, kde se názory na ně značně liší. V dnešním článku tak najdete rozřešení zda jsou opravdu tak dobré, nebo právě naopak. Samozřejmě se jedná o test právě dvou kusů, které se mi dostaly do rukou, takže můžete narazit na vadné kousky, se kterými budete mít mnohem horší zkušenosti. Již z předchozí věty vám jistě došlo, že ventilátory nedopadly v testu špatně. Je tomu právě naopak. Opravdu se potvrdily kvality produktů tohoto výrobce, který především v poslední době uvádí do prodeje opravdu skvostné produkty v oblasti chlazení.
Nyní tedy již přistupme k našemu páru testovaných ventilátorů. Ty jsou od výrobce baleny do papírových krabiček v rozměru 15×15cm s průhlednou částí ve které můžete ihned vidět jak ventilátory vypadají. Zároveň lze vidět i antivibrační úchyty ve shodné barvě jako rotor ventilátorů. Ten má hnědou barvu, která jistě neurazí, ale ani nezaujme. Když připočítáme ještě béžovou barvu statoru, musíme uznat, že se jistě nejedná o žádné efektní ventilátory, které by na sebe měly poutat pozornost. To však není ani jejich účelem. Jejich barevnou skromnost vynahrazuje trochu nezvyklé tvarování lopatek, které jsou proti běžným ventilátorům jiných výrobců asi o 5mm kratší. Lopatky tak nedocházejí až k okrajům statoru. To má za příčinu, že aerodynamický hluk je v této oblasti nižší, čímž se snižuje i celková hlučnost fanů. Na druhou stranu nutno podotknout, že má toto zmenšení lopatek také za následek o něco menší průtok vzduchu. I tak je však množství protlačeného vzduchu více než dostatečné a záleží spíše na vás, jaké otáčky zvolíte, aby jste našli kompromis mezi hlukem a průtočným množstvím. Když už jsme se dostali k otáčkám, je nutno dodat, že námi testované kousky jsou již od výrobce vyrobeny na maximální otáčky 1200ot/min. Dále se shodné provedení prodává ve verzi s osmisty otáčkami.
Hodnoty od výrobce jsou potom následující:
Noctua NF -S12-1200
Nominální otáčky
Otáčky s U.L.N.A.
Průtočné množství
Průtočné množství s U.L.N.A.
Hlučnost
Hlučnost s U.L.N.A.
Příkon
Proud
Napětí
Životnost
1200
600
81 m/h
41 m/h
17 dB(A)
< 6 dB(A)
1,44 W
0,12 A
4 - 13 V
> 150 000 h
Noctua NF -S12-800
Nominální otáčky
Otáčky s U.L.N.A.
Průtočné množství
Průtočné množství s U.L.N.A.
Hlučnost
Hlučnost s U.L.N.A.
Příkon
Proud
Napětí
Životnost
800
500
59 m/h
34 m/h
8 dB(A)
< 5 dB(A)
0,60 W
0,05 A
6 - 13 V
> 150 000 h
Když jste si nyní přečetli specifikaci, jistě si říkáte, co že to znamená zkratka U.L.N.A. Výrobce takto označuje dle jeho slov "adaptér pro přepnutí ventilátoru do Ultra Low Noise režimu". Říkáte si že to zní nějak moc honosně? Ano, název honosný je, "adaptér" již nikoli. Jedná se totiž o obyčejnou redukci snižující napájecí napětí pomocí vřazeného odporu. Je to tedy 10cm prodlužovačka třípinového napájecího kabelu s vřazeným odporem na 12V větvi.
Vraťme se tedy zpět k balení ventilátorů. Když otevřete krabičku a vyndáte její obsah, uvidíte samotný ventilátor, zmíněnou redukci U.L.N.A. a čtyři antivibrační spojky v čiré plastové krabičce.
Nyní se vrhneme rovnou na antivibrační spojky a jejich použití s ventilátory. Jedná se o klasické gumové "kuželky", které stačí prostrčit otvory pro šroubky v casu, v nichž se zachytí za své osazení. Poté již nezbývá nic jného než prostrčit užší část otvory v rámci ventilátoru. Při tomto noasouvání fanu na spojky je potřeba je prostrčit otvorem a při současném tažení dříku a tlačení na širší část zlehka prostrčit spojky otvory. Když takto osadíte celý ventilátor všemi spojkami, máte pevně a přitom pružně upevněné k vašemu casu. V této recenzi jsou ventilátory přidělávány k redukci na chladič procesoru.
A nyní již přejdeme k celkovému zhodnocení ventilátorů. Již dle obrázků si uděláte kompletní přehled o jejich designu, pevnosti a dalších detailech. Co nemůžete zjistit pouze z fotek je hlučnost a vibrace ventilátoru. Právě tyto údaje vám může zprostředkovat tato recenze. Při provozu na 12V jsou ventilátory hlučné v mezích dvanácticentimetrových ventilátorů. Zařadil bych je do té nejlepší skupiny 12cm fanů, které mi kdy prošly rukama. Protože jsem však zvyklý na bezhlučný provoz všech svých počítačů, ihned jsem fany přepojil přes dodávanou redukci na méně voltů. Po tomto kroku se stávají fany téměř neslyšitelnými a pro mé účely tedy vhodnými. Průtok vzduchu je v této fázi dostačující, avšak záleží na vás, zda potřebujete obrovský průtok, nebo vám stačí menší. Vibrace ventilátoru jsem žádné nezaznamenal, takže je mohu hodnotit jako neznatelné a tedy vynikající. I tak ale doporučuji použití antivibračních spojek, které by zabránily i jakýmkoli vibracím například na vadném nevyváženém kusu. Celkově lze tedy tyto ventilátory jedině doporučit, na čemž se shodlo na internetu již mnoho recenzí. Nevynikají sice v průtočném množství, avšak v oblasti hlučnosti jsou opravdu špičkou. Záleží tedy především na vašich prioritách.
V zítřejším článku se budeme zabývat dalšími ventilátory, které byly testovány společně s dnes testovanými na chladiči, který byl do casu osazen. Již teď vám mohu říci, že se bude jednat pouze o 92mm ventilátory, které dosahovaly teplot na C2D E6750 2,66 @ 3,6 kolem 48°C Idle a 56°C Burn oproti dnešním 120mm fanům 39°C Idle a 45°C Burn. Oba páry ventilátorů byly přitom zapojeny na snížené napětí. Při 12V dosahovaly samozřejmě ještě nižších hodnot, avšak díky produkované hlučnosti jsem toto zapojení ani neřešil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Honzik Honzik | 28. září 2007 v 9:53 | Reagovat

nevypada moc dobre

2 Majitel blogu Majitel blogu | Web | 9. října 2007 v 21:10 | Reagovat

Lepčí jsou barevný.

3 matthew matthew | 29. prosince 2007 v 12:52 | Reagovat

honzik mas pravdu(recht)            :-)

4 matthew matthew | 29. prosince 2007 v 13:30 | Reagovat

jak se menuje admin a kde bydli pls chtel bych to vedet

5 chiibedqy chiibedqy | E-mail | Web | 30. dubna 2009 v 13:43 | Reagovat

48xZaU  <a href="http://bdekhfjkstke.com/">bdekhfjkstke</a>, [url=http://wombxcppdicq.com/]wombxcppdicq[/url], [link=http://kzcdmzsmmvdm.com/]kzcdmzsmmvdm[/link], http://gyejmbzeibvo.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama