Září 2007

Je libo levnou case? Pak je tu papírák KME CX-8062

17. září 2007 v 11:25 Návod (na PC Tuning)
Po nějaké době tu opět máme další z recenzí zaměřených na počítačové skříně, které vám mohou napomoci při vašem výběru casu. Tentokrát se jedná o case od firmy KME s označením KME MidiTower ATX CX-8062.
Tato skříň patří do té nejnižší cenové kategorie, čemuž také odpovídá zpracování casu. U firmy KME jsme zvyklí, že provedení jejich skříní nepatří právě mezi ty pevnější, ale právě naopak téměr všechny jejich produkty se řadí do takzvaných papíráků. Jedná se tedy o casy s plechy tlouštěch 0,7-0,8mm, které dokážete zkroutit v holých rukou. Tyto casy tedy nejsou tím pravým ořechovým pro účely casemoddingu, pokud je řádně nevyztužíte, jelikož mají již samy o sobě malou pevnost a když potom ještě vyřežete pár otvrů bez následného zpevnění, dojde k ještě většímu narušení soudržnosti šasi. Na druhou stranu nutno podotknout, že právě tyto papírové case jsou mezi moddery velmi oblíbené díky jednoduché obrobitelnosti díky použitým nepříliš kvalitním materiálům.
Case lze zakoupit v několika variantách s různými zdroji, nebo dokonce bez zdroje. Skříň může pojmout jak desky mATX, tak ATX.
Nyní již ale přistupme k samostatné dnes recenzované skříni. Ta je provedena v černé matné barvě, která jí opravdu sluší. Asi nejzajímavějším prvkem na case pro potenciálního kupce je přední maska s perforovaným kruhem obsahujícím ve svém středu velké tlačítko power. V jeho horní části je potom zařazeno tlačítko reset. Pod perforaci lze jednoduše zamontovat 120mm fan (nebo jiný), který však od výrobce není dodán. Možná je to ale dobře, protože si takto může každý koupit jednotlivě kvalitní fany v případném barevném podsvětlení. Fan lze připevnit buď mezi plechové šasi a masku, kde je dostatečný prostor pro standartní 25mm ventilátory, nebo z vnitřní strany case, kde však ztratí ventilátor na efektivnosti díky překrytí další perforací v plechu. Zároveň i vzhledem k co nejnižší produkované hlučnosti fanu je výhodnější dát sací fan mezi šasi a masku, neboť ventilátory produkují nižší hlučnost při profukování perforací než při nasávání vzduchu skrze ně. Pod zmíněným "efektním" kruhem jsou na spodní straně masky umístěny klasické front konektory v provedení dvou USB 2.0 konektorů, FireWire a audio konektorů.
Po odejmutí masky, která drží pouze na šesti plastových držáčcích se dostaneme do meziprostoru masky a šasi, ve kterém lze vidět klasicky provedené vylamovací plechy na 5,25″ a 3,5″ pozicích jako u jiných levných case a ve spodní části již zmiňovanou perforaci pro fan s přichystanými otvory pro 80, 92 a 120mm ventilátory. V případě instalace ventilátoru do tohoto meziprostoru je vhodné zajisti veškerou kabeláž, k masce například tavnou pistolí, aby nedošlo ke kolizi kabelů s lopatkami ventilátoru.
Posledním prvkem masky u kterého se ještě zastavíme je otevíratelná záslepka mechaniky, která je v klasickém provedení pružného otvíravého slotu, který odtlačí mechanika.
Když se posuneme od masky směrem k pravé bočnici na straně základní desky, vidíme plnou neperforovanou bočnici, na které se vaše fantazie může libovolně vyřádit.
Na straně druhé je naopak bočnice perforovaná na dvou místech v prostoru grafické karty v podobě obdélníkové a u procesoru v podobě kruhové perforace. Perforace je v provedení honeycomb, tedy ve stylu včelích pláství (šestiúhelníky).
Stejnou perforaci najdeme i na zadní části case v klasickém umístění vedle bracketu základní desky. V této části není nic netradičního oproti jiným casům, snad až na uchystané pozice pro dnes již nepříliš často používané externí porty nad pozicí pro fan a vedle pci pozic.
Když sundáme bočnice a pozorně se na ně podíváme, zjistíme, že se opravdu jedná o klasický 0,7mm plech, který KME běžně používá. Nebýt falcovaných lemů při okrajích bočnic, ohýbala by se bočnice i svou vlastní váhou. Díky nim však alespoň částečně drží svůj tvar, pokud je usazena pomocí svých zarážek do šasi case.
Když už máme bočnice dole, můžeme se podívat na vnitřní osazení skříně. To je rozvrženo klasicky tak jako je to u levných ATX casů standartem. Jsou zde tedy k dispozici čtyři pozice pro 5,25″ komponenty a pod nimi až po spodní část veden sloupec pro 3,5″ zařízení. Z nich je možné jednu nejvíce nahoře osadit jako externí a dalších šest potom jako interní. Díky možnosti umístění fanu přímo před držák 3,5″ komponent je tato pozice stejně jako u jiných case nejvýhodnější právě pro pevné disky.
Když se přesuneme na zadní stranu interiéru case, vidíme již zmiňovanou perforaci pro fan, jejíž upevňovací části nejsou právě nejšťastněji vyřešeny. Mají totiž přibližně 3mm odstup od plechu case díky prolisovanému tvaru směrem dovnitř case, díky čemuž bude mezi ventilátorem a stěnou casu mezer, kterou bude vzduch profukovat zpět do casu. Toto je tedy vhodné eliminovat buď úpravou fanu, úpravou držáků, nebo olemováním vhodným materiálem.
Zajímavým prvkem u této skříně je absence klasických distančních sloupků pod základní deskou, které jsou nahrazeny prolisovanými vrchlíky.
Z druhé strany za základní deskou již nic zvláštního nenajdete. Je zde klasický volný prostor využitelný pro schování veškeré kabeláže.
Na závěr tedy mohu říci, že se celkově jedná o jeden z lepších počinů firmy KME, avšak stále spadá do kategorie papíráků. Pokud však nechcete do svého casu příliš investovat, potom není důvod, proč se po této skříni nepoohlédnout. Konkurenty pro tuto case se tak stávají především produkty firmy EuroCase a samozřejmě i další z produktů KME.

Odhlučnění pevného disku

17. září 2007 v 11:21 Návod (na PC Tuning)
Máme tu další z nápadů jak odhlučnit pevný disk. Protože je tento problém opravdu často nutnou úpravou, těchto nápadů není nikdy dos. Ten dnešní je velmi jednoduchý a prakticky zadarmo. To, jak je pro vás vhodný si musíte rozhodnout sami.
Jak už je zvykem, chladit ale potichu…a odhlučnit. Předvedeme si to na disku WD, ATA100/80GB
Nejdříve jsem si vykuchal starou cdromku…
1.jpg
Upravit rozměry….
2.jpg
První nápad byl dát HDD na gumové podložky. To nebylo špatné, ale guma se proti vybracím moc neosvědčila. Takže jsem nakonec použil hmotu, která se používá jako vystýlka do krabic na dno k základním deskám… pěnový tlumící materiál. Výborně to tlumí (jemný pískot) a také izoluje :-( takže bylo jasné že musím dát i nějaké pasivy na boky…(na obrázku je starý 10GB Seagate)
3.jpg
A nyní jaké bylo konenčné řešení. Takže žádný obal z cdrom jen silnější gumičky + osvědčený pěnový materiál … obrázek vypoví víc…
4.jpg
4 tlustěší gumy jsou natáhnuté mezi košem… a 3 na připevnění pěnového materiálu na HDD. Funguje to tak, že HDD vlastně visí na gumičkách ve vzduchu a tak se přímo skříně vůbec nedotýká. Jelikož jsem moc gumičkám nevěřil (časem by mohly praskout), tak jsem pod pozici HDD dal obal ze staré cdrom, takže už gumiéky teď nenesou váhu hdd ale pouze ho fixují na jednom místě. Pěna ztlumila jemný pískot, takže už neni vůbec slyšet a gumičky místo šroubů úplně přerušily přenos vybrací na skříň a o pohybu hlaviček ani nemluvě…
5.jpg
Tady jsou vidět hliníkové pasivy, lepší by bylo když by byly víc členité (větší plocha), ale je to pořád lepší než tam nedát žádné.
6.jpg
Detail pasivu, je vidět že se opravu nic nedotýka case… mezera je cca 2 mm.
7.jpg
A tady celý HDD, spodek je vypodložený pěnou takže ani tam se nemají jak přenést vibrace. Teplota, které jsem zatim maximálně dosáhnul je 45 stupňů což neni zrovna moc ideální teplota, ale když vememe v úvahu, že HDD je chlazený jednou 120tkou, která je na zadní straně case a je z 12V daná na 5 V, skoro už ani nemá průtok, tudíž neslyšitelná. Protože už mám sestavenej regulátor na ventilátory, jen ho zabudovat, počítam, že při větším průtoku vzduchu by měla teplota spadnout o pár stupňů dolů.
8.jpg
Z tohoto nápadu su můžete odnést každý svůj názor, zda je toto řešení pro váš disk právě tím nejlepším. Odhlučnění a odvibrování je sice vyřešeno relativně elegantně a především funkčně, avšak za cenu vysoké teploty disku. Tu lze eliminovat přidáním pomalootáčkového fanu před disk, který by dostal bez jakéhokoli hluku teplotu o několik stupňů dolů . V této verzi se tedy jedná o polovičaté řešení, avšak jak autor sám píše, neustále něco dál upravuje a tak možná ještě k lepšímu chlazení nakonec dojde.

Přestříkejte si zdroj jak je libo

17. září 2007 v 11:19 Návod (na PC Tuning)
Ne vždy se nám hodí standartní stříbrná či černá barva zdroje vzhledem k barevné kombinaci našeho modu. Právě pak přichází na řadu možnost stříkání zdroje, aby se celkově sladil se zbytekm casu. Jak na to si ukážeme v dnešním článku.
Nelíbí se Vám barva Vašeho zdroje?
Klidně si ji můžete změnit
Jak na to?
1.Odmontujete si Váš zdroj z pc a roberete ho
2.Tu část kterou jste si rozebrali nastříkejte Vámi vybranou barvou, my zde máme oranžovou
Takto to vypadá po nastříkání
3.Tu druhou část třeba kus opatrně nastříkejte,protože tam jsou mnohé součástky důležité!!
Ty dirky co tam vidíte byly zalepeny izolačkou, aby sa nedostal sprej dovnitř. Je samozřejmě také možné elektroniku vyjmout ven a stříkat pouze samostatné šasi zdroje.
4.Pak to všchno spojíme a namontujeme zpět na své místo a tak to to vypadá po dokončení
5.Výsledkem je opět pěkná práce
Doufám,že jsem Vám tímto návodem pomohl
Místo přelepování a hraní si s izolačkou doporučuji vyndat tištěné spoj zdroje. Zabere to cca 3min. práce navíc, ale máte jistotu, že se vám barva nedostane dovnitř.
Samozřejmě když už máte zdroj rozebraný, naskýtá se zároveň také možnost přestříkat i ventilátor zdroje.
Chcete si přestříkat Váš ventilátor a nevíte jak na to???
Tak tu najdete podrobný návod
Postup:
1.Rozeberte si Váš zdroj. Ve zdroji je ventilátor který taktéž rozeberete
2.Uprostřed je taková čepička kterou dáte dolu například nůžkama.
3.Pak už jen stačí vyndat pojistku a vrtulku vyndat
Tak toto by jste měli dostat
4.Prostředek vrtule zakryjete a nebo tam dejte nějaký papír aby se to nezasprejovalo, protože by jste zmenšili potřebnou vůli mezi rotorem a statorem.
5.Vemte si do ruky vrtulku a připevněte ji na nějaký stojan aby se Vám lépe sprejovalo
A začnete sprejovat!!
Nejlepší je sprejovat 2x. Dejte si pozor na nanášení co možná nejvíce stejnoměrné vrstvy barvy, aby jste vrtulce nezničili její vyvážení a ta vám poté nevibrovala.
6.Po uschnutí spreje tak po 30 minutách ,když je to už dost suché můžete to napojit zpět
Ještě dáme na střed čepičku, přičemž můžeme zároveň promazat hřídelku.
7.Výsledkem je pěkná práce jak sami vidíte
Doufám,že jsem Vám tímto návodem pomohl

Recenze ventilátorů AC Ryan UV Led fan Red

17. září 2007 v 11:14 Návod (na PC Tuning)
I dnes pokračujeme sérií recenzí, které jsme započali ve středu casem od firmy Thermaltake. Již ve včerejším článku bylo řečeno, že se dnes podíváme na další z ventilátorů, kterými byl osazen použitý chladič procesoru v Sopranu. Dnes se jedná o UV Led fany od firmy AC Ryan v provedení Red.
Když jsem zmínil, že se jedná o fany, kterými byl osazen chladič v Sopranu, neuvedl jsem to zcela přesně. Sice byly fany Noctua i AC Ryan osazeny na shodný chladič, avšak každý v jiném casu. To o jaký chladič jde se dovíte již z fotek, a tak není třeba nic mlžit, ale rovnou vás mohu připravit na zátřejší recenzi tohoto chladiče. Jedná se tedy o skvělý CoolerMaster GeminII, o kterém toho v poslední době bylo napsáno na internetu opravdu mnoho. Zítra však naši recenzi zaměříme trochu jiným směrem něž klasické výkonové testy. O tom však až zítra.
Dnes se tedy podíváme na ventilátory od AC Ryan, které byly přikoupeny společně s Geminim a dalšími komponenty do nového modu, který bude zveřejněn již brzy. Na fotkách však tuto chladící sestavu můžete prozatím vidět pouze v provizorní skříni, kterou jste si mohli prohlédnout již dříve zde na webu v jedné z prvních recenzí. Jedná se o EuroCase ML5470.
Nyní již tedy ale opravdu přistupme k dnes recenzovaným fanům. Předem musím omluvit kvalitu některých fotek, protože byly foceny mobilem a tak jejich kvalita není právě oslnivá.
Ventilátory AC Ryan UV Led lighted fan Red jsou od výrobce baleny do tradičního jednoduchého obalu v provedení tvrdého papírového podkladu s čirým plastovým krytem. Ihned na první pohled tak vidíte jakou barvu vámi zvolený ventilátor má. Zároveň lze vidět veškeré příslušenství, které je umístěno ihned vedle vlastního ventilátoru.
Nyní si trochu upřesníme specifické vlastnosti těchto větráků. Jedná se o 92mm ventilátory s klasickou šířkou 25mm, které mohou být napájeny napětím 7 - 12V. Maximální otáčky dosahují na hranici 2500ot/min při množství protlačeného vzduchu 74m/h a 25dB(A). Připojení je provedeno pomocí klasického třípinového konektoru. Ventilátor je vybaven čtyřmi supersvítivými UV ledkami o intenzitě 200mcd. Příkon činí 1,9W na ventilátoru a 0,32 na diodách.
Po vyjmutí z krabičky si můžete prohlédnout fan a příslušenství v plné kráse. Jako příslušenství je zde obsažena redukce z klasického molexu na 3pin a sada šroubků. Dále vám jistě neunikne netradiční kabeláž fanu, která je řešena hned dvěma třípinovými konektory. Tyto fany jsou totiž velmi příznivě připraveny pro regulaci otáček, kdy mají zvlášť oddělené obvody osvětlení a motorku. Pomocí vyvedených kabelů tak můžete lehce připojit osvětlení na plných 12V pro maximální svítivost a zároveň na druhé větvi regulovat snížením napětí otáčky ventilátoru. Oba třípinové konektory jsou spolu standartně spojeny pomocí krátké prodlužky, takže pro toho, kdo chce fan pouze připojit na 12V se oproti běžným ventilátorům nic nemění. Jak můžete vidět, napájecí kabely jsou od výrobce pěkně zaflexovány do shodné barvy jakou má samotný ventilátor.
Na následujících fotkách můžete vidět (i když při kvalitě fotek z mobilu spíše nevidět) naměřené rozměry ventilátoru, které opravdu sedí s rozměry udávanými výrobcem. Tedy 92×92x25mm.
Diody jsou na ventilátoru umístěny v klasickém prostoru u rohu zalité tavným lepidlem. To sice k červené barvě větráku příliš nesedí, ale na druhou stranu jsou alespoň diody relativně pevně zajištěny.
Jak jste mohli vidět na předchozích fotkách byla na středovém prostoru rotoru nalepena nálepka s logem výrobce. Ta však nevypadá za chodu příliš efektně a velmi narušuje celkový design podsvětleného fanu. Proto šly ihned dolů a zde můžete vidět jak poté vypadá průhled na motor.
Když se dále podíváme na fany osazené na chladiči za světla, vidíme, že mají sytě červenou barvu. Po zapnutí ventlátorů a především pak za tmy se však jejich design značně změní.
UV ledky totiž nemají zcela UV design, ale svítí hodně do modra. Celkově tak vzniká kombinace růžovomodré barvy. Pokud tedy chcete vyloženě červené ventilátory, nejsou pro vás tyto tou pravou volbou, pokud nehodláte vyměnit diody za jiné. Pro mé účely jsou tyto fany vynikající, ale záleží na vás, jaký design chcete ve svém pc mít.
Když už řešíme priority v ohledech designu, je také třeba se podívat na hlučnost těchto kousků. Ta není při použití na 12V vůbec malá. Nejedná se o žádné vyvrhely mezi ventilátory, ale o standartní hluk 92mm větráků, avšak pokud jste již zvyklí na ticho větších ventilátorů, jistě je budete provozovat pouze na sníženém napětí. Při použití na 5 či 6V jsou již fany zcela tiché a klidné. Překvapivě dokonce ani nevibrují, takže nebudou vyvozovat žádný zbytečný zvuk ve vašem casu.
Pokud se vám tedy tyto fany svým vzhledem zalíbily, určitě se nebojte si je zakoupit. Protože v kategorii 92mm ventilátorů není zrovna velký výběr v podsvětlených fanech, jsou tak tyto produkty firmy AC Ryan, jedněmi z nejlepších kousků, které si můžete pořídit.