Hliníkový Primecooler PC-AB12025L12-4RL

18. května 2008 v 0:30
Připadá vám název tohoto článků něčím zvláštní? Ano, opravdu tomu tak je, jelikož pojednává o neobyčejném kousku hardware. Jedná se o hliníkový ventilátor od firmy Primecooler v provedení s černým hliníkovým rámečkem a červeným podsvícením. Pojďme se na něj tedy podívat blíž.
Tento ventilátor je zajímavý především svými použitými materiály. Kromě tradičních plastů používaných pro fany je na něm ve většinové části použit hliníkový profil. Nejen že tak větrák vypadá velmi atraktivně, ale především jeho pevnost je opravdu vynikající. Díky žebrování rámečku je pevnost celé konstrukce opravdu velká a nemusíte se tak bát o zkřivení fanu při špatně zvoleném místě montáže jako se tomu někdy stává u obyčejných plastových fanů.
Námi popisovaný fan je přesně typ Primecooler PC-AB12025L12-4RL Alu. Black 4 Red, což značí, že se jedná o fan 120×120mm s šířkou 25mm se čtyřmi červeně svítícími ledkami a černou hliníkovou konstrukcí rámu. Stejný fan lze koupit ještě v jiných provedeních podsvětlení i barev a samozřejmě také velikost 80×80mm.
Když jsem tento fan objednával, nevěděl jsem o něm mnoho informací. Především pro mě bylo tajemstvím, jaké bude jeho přesné barevné provedení. Jak na webu výrobce, tak na webech prodejců je totiž vždy zobrazen s namodralým vzhledem lopatek. Právě proto jsem si nebyl jist celkovým vzhledem při osvětlení lopatek červeným podsvětlením. Když však fan dorazil, veškeré obavy byly pryč, jelikož lopatky jsou provedeny ve správném odstínu, tedy z čirého plastu. Balení je strohé, avšak u fanu není příliš co hledat. Obsahuje tak pouze samotný fan společně se sáčkem obsahujícím čtyři upevňující šroubky. Prvávě šroubky jsou asi nejslabší částí tohoto fanu, jelikož ne každé standartní šrouby na fany zde půjdou použít. Některé bývají totiž tak měkké, že by se v hliníku moc nezachytily a sotva by držely. V případě šroubů dodávaných výrobcem tomu však tak není a fan tak dokáží připevnit opravdu důkladně. Ventilátor je opatřen tradičním 30 cm přípojným kabelem zakončeným třípinovým konektorem, který tak bude možné připojit na jakýkoli konektor na základní desce určený pro napájení fanů. V době kdy v balení většiny fanů najdete minimálně ještě redukci na molex nebo další vychytávky je toto balení možná až strohé, avšak obsahuje vše co je nutně potřeba.
Jak již bylo řečeno, lopatky ventilátoru stejně jako zbytek křížové konstrukce uložení ventilátoru je z čirého plastu, který tak dokáže skvěle rozptylovat podsvětlení fanu. Konstrukce je tvořena z hliníkového žebrovaného profilu, který je v případě námi popisovaného fanu v provedení černém. Ventilátor se shodnými parametry můžete pořídit taktéž v provedení stříbrném, tedy v nebarevném eloxovaném hliníku. Plastová konstrukce středového kříže je do hliníkového rámu připevněna pouhým těsným nasunutím, které je dostatečně pevné, avšak pokud by jste chtěli z jakéhokoli důvodu od sebe tyto dvě části, oddělit, je to velmi jednoduché.
Motor fanu je klasický čtyřcívkový poháněný stejnosměrnými 12V a zvládá roztočení již na hranici 6V. Jelikož jsou osvětlovací diody zapojeny na obvodu motoru, jejich svítivost je tak samozřejmě závislá zároveň s motorem na napájecím napětí. Není ale problém didoy přepojit na vlastní neregulovaný obvod, aby se daly regulovat pouze otáčky bez nutnosti snížení intenzity osvětlení.
Diody jsou umístěny tradičně v rozích fanu, které jsou v tomto případě tvořeny kostkami z čirého plastu. Jsou směřovány tak, aby tvořily svým světlem pomyslná čtverec, díky kterému jsou dostatečně světleny veškeré interní plochy fanu. Diody jsou pístupné z vnitřní strany fanu směrem od rotoru a pokud by jste je tedy chtěli zaměnit za jiné, není v tom žádný problém. Jedná se o 5mm diody, které lze sehnat v každém lepším elektru, proto se meze vaší fantazii nekladou.
Právě "pozměnitelnost" tohoto fanu u něj hraje pro moddera hlavní roli. Nejen že lze jednoduše přepojit diody na vlastní obvod, nebo změnit jejich barvu, především však lze s fanem libovolně nakládat vzhledem k rozebiratelnosti hliníko-plastové konstrukci. Ze základního tvaru fanu tak lze středový kříž z plastu společně s celým rotorem vysunout na požadovaný rozměr. Samozřejmě díky tomu lze fan i kompletně rozebrat a použít tak například pouze jeho plastovou konstrukci bez rámečku pokud se vám to do casu hodí. Je ale samozřejmě nutné počítat s tím, že je třeba řádně upevnit patky konstrukce aby nedošlo ke zdeformování fanu a tím následnému kontaktu lopatek s konstrukcí. Dále je třeba brát zřetel na to, že bez okrajového rámečku bude část vzduchu hnána nejen dozadu za fan, ale také na boky vlivem odstředivosti.
Jak vidíte, je tento fan opravdu velmi varoabilní ale jeho hlavním lákadlem přesto zůstává především pevná hliníková konstrukce společně s jejím atraktivním vzhledem. Je tedy na každém z vás, zda se vám takový fan líbí a pořídíte si jej. Na závěr ještě dodávám obrázky s tím jak fan reálně svítí. Jeho červenou barvu podsvícení je těžké zachytit přesně na foťáku, ale ve skutečnosti je opravdu až nečekaně sytá a pěkná. Zároveň také fan překvapil svou tichostí, na kterou nejsem u všech primecooler fanů zvyklý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama