Levněji to nejde - Acutake ACU-Cool

18. května 2008 v 0:27
V dnešní recenzi si představíme jeden z nejlevnějších modelů case na našem trhu. Pokud tedy vybíráte case podle co nejnižší ceny, tento článek je pro vás jako ušitý. Pokud se naopak pouze chcete podívat jak vypadá to nejlevnější co lze na trhu najít, jste tu taktéž správně. Pojďme se tedy podívat co si pro nás Acutake připravil.
Dnes recenzovaným modelem je Acutake ACU-Cool. Jedná se o tradiční ATX Middletower case, kterou při řazení dle ceny najdete v e-shopech na prvních místech. Stojí totiž pouhých 500Kč. Acutake řadí tuto case mezi skříně pro běžné použití, kterým mají patrně na mysli právě uživatele hledící převážně na finanční stránku. Samozřejmě v této ceně nehledejte case osazenou zdrojem. Jste-li zvyklí na některé kvalitní modely casů od této firmy ve vyšších řadách, u této skříně opravdu onu kvalitu nehledejte. Vzhledem k ceně totiž výrobce šetřil doslova na každém kousku casu a jde to řádně poznat.
Začněme ale pěkně od počátku. Case se vám do rukou dostane v tradičním kartonovém balení na které jsme u levnějších skříní zvyklí. Uvnitř střídmě potištěné krabice se skrývá samotná case zabalená v sáčku a chráněna klasickými polystyrenovými bloky. Nutno dodat, že již při prvním potěžkání case zabalené v krabici musí být každému jasné, že se uvnitř neskrývá žádný masivní case. Ba právě naopak, máte pocit že je krabice prázdná. Case totiž váží pouhých 4,3kg, což je u plechové konstrukce opravdu nezvykle málo.
Po vybalení case se nám naskýtá pohled na její tvary a design. Vzhledové provedení skříně je vcelku slušivé a pravděpodobně nikoho neurazí, avšak ani nenadchne. Case je provedena převážně v černé barvě s dekorativními částmi čelní plochy v provedení barvy stříbrné. Na kovových částech je barva v kvalitním provedení, na částech plastových je však nástřik stříbrné řekl bych až ledabylý. Lze jej poškodit pouhým nehtem a dostat se tak až na základní barvu plastu. Pokud si tedy case umístíte k nohám, počítejte s tím, že budou hrany možná brzy dost okopané.
Na front panelu vidíme v horní části odklopnou záslepku mechaniky, která se již dnes stává jakýmsi standartem u většiny case. Její provedení je lehce vyjímatelné, jelikož má pouze úchytky na dvou kratších stranách. Když si ji prohlédnete z blízka, nejedná se o žádnou pevnou konstrukci, avšak pro své účely snad i po nějaké době bude stačit. Pod touto záslepkou jsou dále ještě tři další plné pro pozici 5,25″. Jak si tedy můžete domyslet, case má tradiční čtyři pozice pro 5,25″ zařízení na které jsme u middletower casů zvyklí.
Níže pak vidíme jednu externí pozici pro 3,5″ zařízení s plnou záslepkou. Pod ní se poté vyskytují kontrolky a tlačítka obvyklých funkcí. Najdeme zde tedy zapnutí počítače pod velkým tlačítkem společně s resetem podmenším zapuštěným tlačítkem. Vedle power tlačítka poté vidíme tradičně dvě diody pro indikaci chodu pc (zelená) a práce disku (oranžová). Na protější straně stejné roviny potém umístil výrobce logo svého výrobku, tedy Acutake Cool. Ve spodní stříbrné části poté vidíme žebrování, teré sice vypadá jako funkční, tedy otevřené pro přívod vzduchu do case, avšak není tomu tak. Celý front panel je tvořen zjako uzavřený, tedy pokud budete chtít usadit do přední pozice nějaký fan, na který zde není žádná příprava, budete muset buď vyřezat otvor přímo pro fan někde na přední části, nebo lépe prořezat vodorovné části spodního žebrování. Tato úprava nenaruší vzhled case zepředu, ale fan bude mít dostatek přísunu vzduchu pro korektní chlazení.
Podíváme-li se ještě níž, vidíme záslepku klasických front konektorů, tedy dvou portů USB, sluchátkového a mikrofonového 3,5mm jacku. Záslepka je v provedení tradičního uzamykače známého z běžné elektroniky.
Při bočním pohledu na case vidíme, že pravá bočnice je plná a tedy zcela připravena pro případné úpravy. Levá bočnice poté obahuje perforace pro pozici chladiče procesoru a grafiky. Perforace pro grafiku je v provedení obdélníkovém, na které lze sice osadit jakýkoli fan, avšak pouze na dva až tři šroubky. Tato pozice totiž není pro přichycení fanu přímo určena, ale grafika si má díky ní pouze vzduch sama přisávat. Není problém sem však zmíněný fan připevnit. Horní perforace pro cpu je šestihranného profilu s připravenýmí dírami pro 80mm fan, či od výrobce připevněnou plastovou redukci k sání chladiče procesoru.
Zadní proporce case taktéž nepřekvapují žádnou ohromující novinkou a jsou zde pouze kopírované prvky dražších case v horším provedení, díky kterým je tato case natolik levná. Mimo klasické horní pozice pro napájecí zdroj se pod ní vyskytují pozice pro shield základní desky s odlamovací záslepkou a vedle něj perforovaný šestihran s připravenými dírami pro 80 nebo 92mm fan. Níže poté vidíme vylamovací záslepky pci karet, vedle nichž lze zahlédnout plastovou krytku pro úschovu šroubení karet. Ta je "neodnímatelná", jelikož je její horní část přichycena na plastovém "kloubku", díky kterému i po odšroubení stále u case drží. Co je však v této části zajímavější je fakt, že výrobce do děr pro šorubení karet ani neudělal závity. Se šroubením si tak budete muset chvíli pohrát. Buď tedy otvory dodatečně protáhnete závitem M3, nebo použijete samořezné šrouby.
Po odejmutí bočnic, které drží na tradičních dvou párech šroublů se nám naskýtá pohlde do útrob case. Vidíme tak až pět interních 3,5″ pozic a již zmiňovaou jednu 3,5″ externí společně se čtyřmi 5,25″ takté externími. Když už máme case otevřenou, nutno říci, že zde jde na každém kousku poznat, proč váží celek tak málo. Použité plechy se totiž prohýbají při jakémkoli kontaktu se skříní. Jestliže jsme mluvili o casech od EuroCase jako o papírácíh, když tloušťky jejich stěn dosahovaly 1mm včetně barvy, zde vás překvapí rozměr 0,6mm včetně barvy. Chatrnější case jsem v rukou ještě opravdu nikdy neměl a člověk se občas bojí ji pořádně chytnout. Jediné čím došlo k částečnému zpevnění bylo následné osazení komponentami, které alespoň některé části vyztužily. Ač jsou některé plochy lemovány a prolisovány, stejně tak k jejich významnému zpevnění nedošlo a case se doslova kroutí pod rukama společně s neustálým prohýbáním všelijakých plechů.
V interní části si na závěr ještě povšimneme klasické kabeláže pro připojení front koenktorů, tlačítek a indikačních diod.
Když začnete case osazovat hardwrem, překvapuje vás na nejdenom kroku. Jedním z nich jsou již zmíněné pozice pro pci karty kde chybí závity. Další takovou částí je prostor pro napájecí zdroj, kde se velice projevuje tenkost použitých plechů case. Když totiž zdroj do case připevníte, je zcela zřetelné jak se pod jeho váhou ve všech místech upevnění plechy znatelně prohýbají a například mezi horní částí case a zadním plechem tak vzniká značná mezera. Běžně by toto vyřešila pevná podpěra zdroje nad základní deskou, avšak i ta je zde z onoho tenkého plechu, tedy hýbat si s ní můžete jak chcete a stejně ji hned zdroj ohne zpět dolů.
O tom že výrobce se snažil šetřit na každém kroku výroby této case vás přesvědčí i množství dodávaného příslušenství. Dodány jsou tak pouze šroubky v plastovém sáčku, kterých je však opravdu po málu. Nehledě na to, že se jedná o opravdu měkké nekvalitní šroubky, například distančních sloupků pro připevnění základní desky dostanete pouhé čtyři kusy. Jelikož většina dnešních desek tedy potřebuje alespoň šest, nejlépe pak devět sloupků pro perfektní uchycení, aby při použití větších chladičů nevibrovala, musíte si další materiál dodat ze svých zásob.
Jak tedy bylo již několikrát zmíněno, tato skříň je opravdu jednou z nejlevnějších na trhu a tomu také odpovídá její nízká kvalita provedení. Pokud však někdo pokukuje po co nejlevnější case, je to vcelku vhodná volba, pokud nehodláte case neustále někam přenášet, ale po sestavení ji pokud možno necháte v klidu stát na jednom místě.
Je samozřejmě na zváženou, zda se několik málo ušetřených stovek vyplatí za tak bídnou kvalitu. Kdejaký EuroCase či jiné obyčejné case mají totiž kvalitu provecení o několik řádů vyšší. Samozřejmě pokud si spočítáte náklady za case a zdroj dohromady, může vás také napadnout, že bude výhodnější koupit rovnou nějakou case osazenou zdrojem. Zde je však většinou spíše problém v kvalitě pouřitých zdrojů, které patří mezi nejhorší a nejhlučnější na trhu (jako například v několika recenzovaných EC). Proto i zde byla zvolena ke slušným komponentám varianta kvalitního zdroje a šetřilo se raději na case, který zrovna u této sestavy s pohledem na jejího uživatele tím nejméně důležitým článkem, na kterém bylo nutné šetřit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

O čem by jste tu chtěli mít článek.

Cracky
CD-key
Programy
Hry (torrent)

Komentáře

1 anonym anonym | 23. června 2008 v 14:02 | Reagovat

má to všechno zkopírované .. klikněte pravým na obrázek a dejte vlasnosti a tam je URL odkad je originál

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama