Potřebujete zmenšit fany? Žádný problém

18. května 2008 v 0:25
Možná se i vám již někdy stalo, že vám nevyhovoval rozměr zakoupených ventilátorů do vašeho modu. Někdy lze tento problém řešit koupí jiného typu, především pak, když se jedná o rozměrovou odchylku opravdu velkou. Jindy je naopak toto řešení nevyhovující a samotný fan je tak potřeba upravit svépomocí. A právě tak tomu bylo i v případě dnes popisované úpravy.
Při výběru ventilátorů byl dán přesný požadavek na jejich design a dá se tak říci, že jejich rozměry byly až druhotné. Oněmi vybranými ventilátory byly AC Ryan UV Led fan Red. Dokud byly osazeny na chladiči cpu CoolerMaster Gemin II, nebyl s jejich rozměrem sebemenší problém. Ten se však vyskytl přiosazování hardwaru do nové skříně, kde bylo třeba, aby měly ventilátory co nejvíce shodný rozměr jako samotný chladič Gemin II. Tedy přesněji, aby rozměr dvou vedle sebe položených ventilátorů byl co možná nejblíže k 180mm a korespondoval tak s ohraničením odkrytého Gemini. A právě zde se vyskytl náš dnes popisovaný problém, tedy že celkový rozměr námi použitých ventilátorů je 2×92mm, tedy 184mm. Ony čtyři milimetry nám tedy dost překážejí pro naše účely a bylo třeba s tím něco udělat. V souladu se zlepšením designu dvou sousedících fanů se tak začaly jejich rozměry upravovat.
Jak můžete vidět, v původní case byly fany připevněny k chladiči opravdu pouze nouzově, jelikož tam byly jen na chvíli. Upevnění tak zajišťovala oboustranná lepicí páska, kterou byly fany k sobě spojeny a zároveň i přilepeny na rohových partiích k chladiči. Společně s tloušťkou pásky tak celkový rozměr fanů tvořil 186mm.
Abychom se dostali na námi požadovaný rozměr 178-180mm, bylo tak třeba na každém ventilátoru "ubrat" minimálně dva milimetry. Ke slovu tak přišla bruska a na ventilátorech přišly co nejvíce zúžit dvě protilehlé strany. Touto úpravou se však dosáhlo zúžení o pouhý milimetr, což zde nestačilo. Jedna ze stran fanu tak musela přijít zcela pryč, aby se dalo požadovaného rozměru dosáhnout. Na obou fanech tak byla jedna strana odbroušena na stejný rozměr, aby zbylá zaoblení měla stejný tvar a rozměr, díky kterému budou moci být spojena bez nějakého přerušení. Jak tedy takto odbroušené fany vypadají můžete vidět níže.
Po vhodném zabroušení tak nezbývalo než vzniklé plohcy fanů k sobě slepit. Zde je potřeba dávat trochu pozor na to, aby se při lepení násilím fany nestáhnuly k sobě, ale pokud plasty nepřetlačíte sami svou silou, samovolně k tomu jistě nedojde. I přesto, že je jedna strana větráků přerušená, zbytek konstrukce je stále velmi pevný a drží tak stále ve stejné poloze. Pro lepení jsem použil vtěřinové lepidlo, které nevytvoří žádný nežádaný vzhled, a hlavně drží rychle. Doporučuji však používat pouze kvalitní lepidla a ne klasické "vtěřiňáky" jaké koupíte v kdejaké prodejně v malých tubách. Slepené fany již můžete vidět na dalších obrázcích.
A zde již můžete pohlédnout na finální produkt v plné kráse a především v zapnutém stavu. Jak vidíte, mezera mezi lopatkami rotoru je sice minimální, avšak dostatečně velká aby o sebe nemohly zavadit. Vznikl tak velmi pěkný efekt přiblížených lopatek, který vypadá lépe než u normálního usazení dvou fanů vedle sebe.
A zde tedy ještě porovnání vzhledu původních a upravených fanů.
Jak vidíte, touto úpravou lze jednoduše zmenšit rozměry ventilátorů, avšak ne vždy ji lze použít. Pokud se vám do rukou dostanou fany z nějakého opravdu měkkého plastu, nebo s nevhodnou konstrukcí, bylo by po této úpravě nutné zabezpečit polohu středových sloupků v dostatečně roztaženém tvaru, aby nevadily lopatkám. Pokud však budete mít fany obdobné konstrukce jako v mém případě, nemusíte se ničeho takového bát, protože díky pevně spojeným plochám a konsturkci fanu jej nedokážete prohnout ani přiměřeným násilím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

O čem by jste tu chtěli mít článek.

Cracky
CD-key
Programy
Hry (torrent)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama