Výroba stříkací pistole svépomocí

18. května 2008 v 0:09
Nejdříve si vysvětlíme princip, jak pistole funguje. Inspiraci jsem čerpal ze stránky http://houmrovyvlaky.wz.cz . Spodní trubičkou je pomocí kompresoru vháněn vzduch do celé "soustavy" . Stlačený vzduch poté proudí přes tlustší injekční jehlu ven. Tlustší prochází zároveň i tenčí jehla, kterou je přiváděna barva. Vzduch nasaje barvu a tlakem ji "rozprašuje". Barva je v injekční stříkačce a tlakem na píst můžeme do jisté míry regulovat i "rozstřik" .
Začneme výrobou trochu jednodušší pistolky. Poslouží stejně jako kovová pistole, ale je jednodušší na výrobu. Zároveň se ale hůře čistí a je mnohem více náchylná na poškození.
Celá pistole je z plastu. Vše co potřebujeme seženeme podstatě v lékárně a v akvaristických potřebách. Nejdůležitější jsou injekční jehly, a to o průměru 0,5 mm a 1,2 mm. Stojí přibližně po koruně. Dále potřebujeme injekční stříkačky. Můžeme vzít o objemu 2 ml, 5 ml nebo i více. Na výrobu budeme potřebovat pouze jednu. Ale při barvení je dobré stříkačky měnit, aspoň jednu na každou barvu. Vše , i s kompresorem, bude propojeno akvaristickou hadičkou rozměry 6/4mm.
Přejdeme k samotné výrobě. Nejdříve si uřízneme ze stříkačky "konec". Je to vidět na obrázku. Musíme ho zabrousit pod úhlem a vybrousit žlábek.
Poté vteřinovým lepidlem pevně slepíme uříznutý konec k obalu od jehly 0,5 mm, kde již máme vyvrtaný nebo vybroušený otvor.
Doporučuji lepit blíže k roztáhnutému konci, než mám já. Necháme pořádně vyschnout a můžeme se pustit do seříznutí krytu.
Když nasadíme jehlu do krytu, seřízneme tak, aby nám koukal přibližně 3 mm kousek jehly.
Z odříznuté části odřízneme vršek. Do něj musíme udělat nějak dirku o průměru 1,2 mm. Já jsem nahřál zbylý kousek jehly a plast sem roztavil. Potom zasuneme jehlu 1,2 mm a zakápneme lepidlem.
Teď si ukážeme výrobu kovové airbrush pistole.
Nejdříve musíme nakoupit materiál na výrobu. Potřebujeme hlavně mosazné trubičky o vnějším průměru 4 mm. Moje měla sílu materiálu 0,5 mm a stála asi 45 Kč. Koupeno v Pardubickém OBI.
Dále musíme sehnat akvaristické hadičky. Na spájení se samozřejmě hodí pájka, kalafuna a cín. Potom potřebujeme zase jehly 1,2 a 0,5 mm. Hodí i vteřinové lepidlo.
Postupujeme jako u plastové pistole. Na kratší si vybrousíme žlábek, aby lépe sedla na delší trubičku. Trochu ji i zkosíme. Na delší si vybrousíme dirku. Poté můžeme pevně spájet.
Na konec trubičky vyřízneme otvory do kříže. Nejlépe je to vidět na obrázku. Do nich příde zasadit jehla.
Musíme si pečlivě rozměřit, kam až sahá jehla a zase platí, že má koukat přibližně 3 mm přes. Přebytek trubičky uřízneme. Do "kříže" již můžeme zasadit jehlu. Zakápneme vteřiňákem.
Dopředu musíme sehnat nějaký vhodný kus plastu. Můžeme i použít uříznutý konec obalu na jehlu. Doprostřed vyvrtáme/ vypálíme otvor na 1,2 mm jehlu.
Poté zalepíme jehlu do otvoru a nasadíme na tenší jehlu. Přilepíme a upravíme podle potřeby.
Já používám doma vyrobené pistolky k barvení plastikových modelů. Naprosto mi to vyhovuje. Barvy používám značky AGAMA a ředím ředidle S6006. Poměr ředění dávám většinou 1:1. Ale je to spíše o tom, jak je barva hustá, chce to zkusit.
Na ukázku, jak airbrush stříká, dávám obrázek německého bombardéru Heinkel HE-111……
A na závěr foto dvou nově vytvořených pistolí.
Bárty
Malý update pistole nám zaslal Bartik333
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miky C. Miky C. | Web | 18. května 2008 v 0:24 | Reagovat

best-beautiful.blog.cz/0805/4-soutez-o-nej-blog-2-kolo-hlasujte

PLS MŮŽETE ZA MĚ TADY HLÁSNOUT???MOC DĚKUJU DO PŘEDU!!!

2 Nieds Nieds | E-mail | Web | 18. května 2008 v 0:29 | Reagovat

ahoj, nechceš spřátelit?kdyžtak se ozvi:)zatím

3 Copy Copy | E-mail | Web | 20. ledna 2010 v 13:00 | Reagovat

Chlape, Copyright ti neco rika?

4 free_cialis free_cialis | E-mail | Web | 13. října 2014 v 11:17 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama